Vyrobte si vlastní a krásný plot z vrbového proutí

Vrbové proutí je materiál vhodný pro vytváření různých dekorací a užitečných věcí. Ale z vrbových prutů můžete vyrobit i plot, který vás nebude stát ani korunu a poroste jako z vody. Zkuste si ho vyrobit s námi.

Jak začít s výrobou plotu?

Někde u vody si nastříhejte zhruba stejně silné vrbové pruty. Čím budou silnější, tím masivnější plot vznikne a bude rychleji přirůstat. Na základ plotu doporučujeme průměr okolo 4 centimetrů. Tenčí pruty, které budete při výstavbě používat, by měly mít průměr asi 1 až 1,5 centimetru.

Základ plotu

Vytvořte si základ plotu. Silnější pruty pilkou nařežte na požadovanou délku a velkým kladivem je zatlučte do země dostatečně hluboko. Kůly rozmístěte v libovolných stejně dlouhých vzdálenostech. Aby byl plot rovný, natáhněte zhruba ve výšce 1 metr mezi kůly silnější drát ve dvou linkách, ten bude sloužit zároveň jako opěrka prutů. Pokud chcete mít plot mohutný, dejte kůly blíž k sobě.

Příprava prutů

Pruty na konci seřízněte nožem, aby se daly dobře zapíchnout do země. Je důležité pracovat s čerstvě nařezanými pruty.Připravené pruty sázejte šikmo ve vzdálenosti asi 15 centimetrů od sebe. První řadu nasázejte například směrem doprava, přitom pruty zapíchněte minimálně 10 centimetrů do země. Každý prut vždy provlečte mezi natažené dráty.

Sázení

Další řadu prutů potom nasázejte směrem doleva s tím, že prut vždy zapíchnete do mezery mezi již zasazenými pruty. Ve výsledku je vzdálenost mezi pruty zhruba 7,5 centimetru.Pruty druhé řady propleťte s řadou první a proplétejte směrem nahoru. Jsou velmi pružné, takže proplétání je snadné.Vrchní část prutů zastřihněte do roviny a poslední křížení zafixujte drátkem.

Věřte, že s takovým originálním plotem budete spokojeni vy i vaši sousedé!

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu