Zbavte se otravných komárů! DIY pasti z kvasnic, suchého ledu nebo ventilátoru

S létem bohužel není spojeno jen slunce, koupání a dovolená, ale často také komáři. Přitahuje je pach lidské kůže i oxid uhličitý, který vydechujeme. Nejlepším způsobem, jak se jich zbavit, je zapojit do boje osvědčené pasti, které si sami vyrobíte.

Past na komáry z lahve

Vezměte prázdnou dvoulitrovou láhev, odřízněte její horní polovinu a převraťte ji tak, aby horní část s náustkem byla vzhůru nohama, a vytvořte nálevku, jejíž okraje budou přelepeny lepicí páskou. V této pasti můžete použít dvě různé návnady:

  • Cukr a roztok droždí – nálevkou nasypte přibližně čtvrt čajové lžičky droždí. Dále vytvořte roztok cukru rozpuštěním čtvrt šálku cukru v jednom šálku horké vody a nalijte ho do nálevky. Kvasinky při kvašení uvolňují oxid uhličitý, který láká komáry.

  • Ocet a jedlá soda – nasypejte do obrácené lahve čtvrt šálku jedlé sody a přidejte šálek octa, nejlépe jablečného. Jedlá soda smíchaná s octem uvolňuje oxid uhličitý, který komáry také přitahuje.

Při použití těchto pastí komáři vlezou do trychtýře a utopí se v roztoku.

Kbelíková past na komáry

Samičky komárů kladou vajíčka do stojaté vody, mýdlový povlak ale komáry při dotyku s hladinou utopí.

Naplňte kbelík do poloviny vodou. Do vody přidejte několik kapek saponátu na nádobí. Důkladně promíchejte, aby mýdlový povlak pokryl povrch vody, ale vyvarujte se vytvoření velkého množství bublin. Umístěte kbelík do blízkosti zdroje světla.

Past na komáry ze suchého ledu

Jako návnada na komáry může překvapivě fungovat i suchý led, který po delší dobu uvolňuje vysokou koncentraci oxidu uhličitého. Zavěste venku světelný lapač hmyzu. Vyberte místo, které zůstane suché a je mimo dosah lidí.

Do blízkosti lapače umístěte háček, na který zavěsíte sáček naplněný suchým ledem. Ujistěte se, že se sáček při zavěšení nebude dotýkat světla, protože by mohlo vzniknout nebezpečí požáru. Jakmile sáček se suchým ledem zavěsíte poblíž lapače, oxid uhličitý přiláká komáry dovnitř, zatímco světlo je „dorazí“.

Ventilátor jako past na komáry.
zdroj: unsplash.com

Past z ventilátoru

Tato past funguje nejlépe v blízkosti zdroje světla, který komáry přitahuje. Ustřihněte kus sítě proti komárům nebo jemné síťoviny tak, aby dokonale obklopila zadní část ventilátoru. K zajištění síťoviny použijte magnety.

Zapněte ventilátor. Strana, která nasává vzduch, bude do síťky vtahovat i komáry z okolí. Neustálé nasávání vzduchu udrží komáry přichycené k síťce a síla vzduchu je vysuší.

Pokud se na síťce objeví zbylí živí komáři, vypněte ventilátor a okamžitě je postříkejte 70% roztokem alkoholu,který je zahubí. Dávejte pozor, abyste nepostříkali motor ventilátoru.

Další způsoby, jak udržet komáry daleko od nás

Kromě výše uvedených pastí se doporučují i další kroky, které mohou množství komárů ve vaší blízkosti snížit.

  • Pozor na stojatou vodu – komáři využívají stojatou vodu k rozmnožování. Pokud jste někdy viděli v ptačí vaně nebo v miskách pod květináči drobné černé larvy, byly to pravděpodobně larvy komárů. Nenechávejte žádný mělký zdroj vody bez povšimnutí.

  • Používejte venkovní světlo proti komárům – existují speciální světla, která se zavěšují venku za účelem snížení výskytu populace komárů. Tato světla mají menší intenzitu zelené a modré vlnové délky, což je pro komáry i další hmyz činí méně přitažlivými.

  • Volte správné barvy studie prokázaly, že komáry nejvíce přitahují čtyři barvy oblečení, červená, oranžová, azurová a černá.

Zdroj: nature.com, marthastewart.com, colinpurrington.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu