Zdobení vánočního stromečku: Zapomeňte letos na řetězy, nahraďte je stuhami!

Hledáte dokonalou ozdobu na stromeček, ale chcete něco netradičního? Vyzkoušejte rozmanité stuhy, které mohou být přesně tou „tečkou“, kterou váš vánoční stromek potřebuje. Krásně zabalený vánoční dárek byste přece nenechali bez mašle, a tak byste bez ní letos neměli nechat ani váš stromeček.

Zaostřeno na materiály a barvy

Nejprve je vhodné upřesnit, že pod pojmem stuha nemáme na mysli drobné mašličky, které se uvazují na jednotlivé větve vánočního stromku, ale dlouhou a většinou i poměrně širokou stuhu. Než se rozhodnete, jak chcete stromeček stylizovat, musíte se nejprve rozhodnout, jaký typ stuhy chcete použít.

Jestliže váš stromek vyzařuje klasickou vánoční atmosféru, zkuste něco jako širokou stuhu s tartanovým vzorem. Pokud se váš styl přiklání spíše k rustikálnímu rázu, bude pro vás pravděpodobně vhodnou volbou jutová stuha. Pro milovníky svátků plných lesku je nejlepší stuha s kovovým nádechem nebo z lesklého saténu.

Pokud jde o barvy, záleží na vašich osobních preferencích. Většina lidí dává přednost stuhám, které barevně ladí s ostatními dekoracemi na stromečku, ale použít můžete i barvy kontrastní. Použít lze i několik stuh různých barev. Šířku stuhy přizpůsobte velikosti ozdob a také tomu, jak moc dominantní ozdobou chcete, aby stuhy na vašem stromečku byly.

Nejčastější způsoby zdobení stuhami

Existuje nesčetné množství způsobů, jak stuhu do vánočního stromku zakomponovat, od jednoduchých stuhových vazeb až po úplnou „stuhovou explozi“. Některé nápady sice mohou zabrat trochu více času než jiné, ale všechny je snadno vytvoříte, jakmile si osvojíte základy.

Nezapomeňte si vzít vaše nejostřejší nůžky a vhod přijdou i upevňovací klipy či sponky, které se často používají na vánoční osvětlení, abyste při hraní se stuhami „udrželi věci na svém místě“. Jakými způsoby lze stuhu na stromeček použít?

Vánoční strom se stuhami.
zdroj: unsplash.com

Stuha na špičce stromu

Mechanika vázání je podobná vázání běžné mašle. Doporučujeme použít stuhu s drátěným okrajem, aby si mašle lépe udržela svůj tvar. Nejprve ustřihněte dostatečně dlouhý pruh stuhy, poté ji můžete přivázat k vrcholu stromku jednoduchou mašlí se dvěma smyčkami nebo vytvořit více smyček pro efektní vzhled.

Stuhová girlanda

Tímto pojmem se označuje horizontální způsob použití stuhy. Začněte v horní části stromku, připevněte konec stuhy k horní části větve pomocí sponky. Opatrně stuhu omotejte kolem stromku a následně lehce sestupte dolů. Stuhou „přejíždějte“ přes větve i pod nimi.

Pokud vám stuha během cesty dojde, připněte její konec někde vzadu ke stromku a stejný postup opakujte s novou stuhou. Pro strukturovanější vzhled můžete také použít stuhu s drátěným okrajem.

Stuhová spirála

Mírným odklonem od horizontálního způsobu použití je vytvoření stuhové spirály. Toho dosáhnete tím, že stuhou nesestupujete po jednotlivých patrech zcela vodorovně, ale lehce diagonálně. Stuhu je možné také rozmanitě přetáčet, z tohoto důvodu je také vždy vhodnější dávat přednost oboustranným stuhám.

Svislé prameny stuh

Začněte nastříháním šesti až osmi kusů stuhy, z nichž každý by měl být přibližně o půl metru delší, než je výška vašeho stromku. Jeden konec každé stuhy připevněte k vrcholu stromku pomocí sponky. Vhodné je zastrčit stuhy například pod hvězdu na špičce stromku. Nechte každý „pramen“ stuhy stékat po stromku.

Stuhová kaskáda

Variantou svislého použití stuhy je vytvoření kaskády. Postup je téměř shodný, liší se pouze v tom, že stuhu nenecháte po stromku volně splývat, ale v určitých místech ji zasunete do mezer mezi větvemi. Kromě toho ale existují samozřejmě i další možnosti, například šroubovice či diamantové vazby. Vaší fantazii se meze nekladou.

Zdroj: thespruce.com, christmasphere.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu