Zero waste aneb jak snížit množství odpadu, které doma produkujeme

Také patříte k těm, kteří mají čím dál tím častěji pocit, že nás život je plný věcí, které ve skutečnosti nepotřebujeme, a planeta plná odpadků, které zbytečně produkujeme? Určité řešení těchto problémů představuje změna životního stylu, například přechod k minimalismu a zero waste neboli bezodpadovému životnímu stylu. Můžete namítnout, že planetě prospíváte důsledným tříděním. Na jednu stranu máte samozřejmě pravdu, ale zero waste má sobě něco víc. Plátěné tašky místo igelitových už dnes používá většina z nás, pojďme se proto zaměřit na další maličkosti, které naši planetu potěší a nás skoro nic nestojí.

Omezte nejrůznější sáčky a pytlíky

Jedním z nejčastějších odpadů v domácnosti jsou nejrůznější obaly na potraviny. Samozřejmě mnoho potravin se v obalech již prodává, ale existuje i velké množství potravin, které si můžete koupit nebalené. Například pečivo, ovoce a zelenina. Při jejich nákupu nemusíte vždy používat nové mikrotenové sáčky. Prvním krokem může být použít ty stávající opakovaně, ideálním řešením je pak pořízení opakovaně použitelných síťovaných či látkových sáčků, které můžete jednoduše vyprat. Pokud jde o další balené potraviny, jako jsou například těstoviny či rýže, existují i speciální obchody, kam si je můžete přijít odměřit do vaší vlastní nádoby.

zdroj: pixabay.com

Znovupoužitelné krabičky a lahvičky

I další nezanedbatelný zdroj odpadů souvisí s naším stravováním. Představují ho nejrůznější obaly, do kterých dáváme potraviny a nápoje, které si bereme s sebou do práce, na cesty či obecně ven. Místo potravinové fólie, alobalu či mikrotenového sáčku přitom úplně stačí pořídit každému členu domácnosti krabičku na jídlo. Výběr je dnes velmi široký. Podobně přírodě prospějete tím, když si nebudete pokaždé kupovat malou plastovou lahvičku s pitím, ale investujete do znovupoužitelné, do které si doma načepujete kohoutkovu vodu. Dáváte si v práci kávu z automatu? Vyrazte k němu s vlastním hrníčkem!

zdroj: freepik.com

Ekologická koupelna

Další oblast našeho života, která je zdrojem nemalého množství odpadů, představuje hygiena. Jedním z příkladů jsou například odličovací tamponky, většina žen jich denně používá hned několik. Zkuste jednorázové odličovací tamponky či ubrousky nahradit těmi, které se dají použít opakovaně. Většinou jsou  vyrobeny z bambusového vlákna a bavlny, snadno se perou a navíc jde o šetrný materiál, který je vhodný i pro osoby s citlivou pokožkou. Podobně přírodě pomůžete výměnou klasických zubních kartáčků za bambusové či investicí do ekologických menstruačních pomůcek.

Ekologický úklid

Při úklidu vaší domácnosti nemusíte používat nejrůznější jednorázové čistící ubrousky a množství rozmanitých čisticích prostředků. Ubrousky nahraďte znovupoužitelnými utěrkami z mikrovlákna, které můžete jednoduše vyprat a když doslouží, tak je vyhodit do speciálního kontejneru určeného na oblečení a podobně. Místo čisticích prostředků na bázi chemie se zkuste naučit využívat při úklidu jejich přírodnější varianty, jako je například ocet, jedlá soda, sůl či citronová šťáva.

Zdroj: cleanmyspace.com, hometriangle.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu