Znáte původ těch nejznámějších českých i zahraničních vánočních dekorací?

Nostalgie klasických vánočních dekorací, které rok co rok „vytahujeme“ z půd či garáží, je jednou z důležitých částí přípravy na nejkrásnější svátky v roce. Je součástí jejich kouzla. Pokud jste někdy přemýšleli, proč zdobíme vánoční stromek a na parapet stavíme vánoční vesničky, vezměte si šálek vašeho oblíbeného teplého nápoje a pusťte se do čtení.

Červená a zelená vánoční výzdoba

Pokud jde o vánoční výzdobu, červená a zelená barva jsou klasickou barevnou kombinací. Zdá se, že tato ikonická barevná paleta má několik různých původů. Někteří hledají její původ ve starověkém Římě, kde byly domy během prosince zdobeny cesmínou, stálezelenou rostlinou s červenými bobulemi. Stejně tak staří Keltové věřili, že cesmína je symbolem prosperity během zimního období.

Ve viktoriánské době se obě barvy používaly na vánočních přáních a dekoracích, ale teprve když společnost Coca-Cola na počátku 20. století použila červenou a zelenou barvu ve své vánoční reklamě, stala se tato dvojice skutečným svátečním fenoménem.

Klasický vánoční stromeček

Existují záznamy o tom, že čerstvá zeleň se používala k oslavě Vánoc v Anglii již v 15. století, ale teprve v 16. století se v Německu poprvé objevil ozdobený vánoční stromek tak, jak ho známe. Vypráví se, že křesťané si na oslavu Vánoc přinášeli do svých domovů stálezelené stromky a zdobili je svíčkami, které měly představovat hvězdu nad Betlémem. Stromky se tradičně zdobily jablky, ořechy, perníčky a dalšími sladkostmi.

Skleněné vánoční ozdoby

První ozdoby na vánoční stromeček byly skromné, ale postupem času se stávaly složitějšími. Nicméně skleněné ozdoby se poprvé objevily v Německu už na konci 16. století. Vyráběly se v městečku Lauscha.

Zpočátku to byly malé skleněné korálky, z nichž se vyráběly girlandy, a postoupně se z nich staly barevné skleněné ozdoby a figurky, které získaly podobu ozdob, které známe dnes. Skleněné ozdoby byly ručně foukané i malované a jejich výroba se vzhledem k velké poptávce brzy stala vyhledávanou dovedností.

Perníkové chaloupky

Důmyslně zdobené medové perníčky patří k nejoblíbenějším druhům vánočního cukroví. Věděli jste, že  tradice jejich pečení sahá až do 16. století do Německa? Na počátku 19. století pak pohádkový příběh bratří Grimmů o Jeníčkovi a Mařence zpopularizoval perníkové chaloupky a z pečených výtvorů se stala oblíbená vánoční sladká dekorace.

Vánoční louskáček.
zdroj: unsplash.com

Louskáček

Louskáček je dřevěná postavička, která byla navržena tak, aby vypadala jako vojáček. Sloužil k dekorativním i praktickým účelům – louskání ořechů. Poprvé se objevily v Německu v 17. století, ale teprve v 19. století vzrostla poptávka po těchto originálních vánočních ozdobách a začaly se masově vyrábět v různých barvách, velikostech a provedeních.

Věnce

Čerstvá zeleň se k vánoční výzdobě domácností používala již v 15. století, ale myšlenka věnce vznikla až o sto let později v severní Evropě díky odřezkům, které vznikaly z vánočních stromků. Aby se využila každá část stromku a nic nepřišlo nazmar, byly odřezky upraveny do kruhového tvaru, který znázorňuje věčný život. Věnce se stejně jako dnes zavěšovaly na dveře nebo se používaly na adventní svíce, které se zapalovaly po čtyři neděle před Štědrým dnem.

Vánoční řetězy a třepení

Se třpytivými vánočními řetězy se lze setkat již v 17. století, původně se skládaly z tenkých stříbrných proužků a byly navrženy tak, aby odrážely zapálené svíčky na stromku. Na přelomu 19. a 20. století se řetězy začaly vyrábět z materiálu na bázi hliníku, aby se předešlo problému s dehtováním, který se vyskytoval u stříbra.

Vánoční vesničky

Půvabné vánoční vesničky, které se často staví na vánoční krb nebo okenní parapet, mají svůj původ na konci 18. století ve Spojených státech amerických. Vesničky se původně skládaly z miniaturních domečků s barevnými dekoracemi a obvykle zahrnovaly i „městské stálice“, jako je například budova kostela. Masová výroba začala ve druhé polovině 20. století, kdy se součásti vánočních vesniček začaly vyrábět z porcelánu.

Zdroj: whychristmas.com, history.com, rd.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu