Zrcadlové triky: Jen dokonale čisté a vyleštěné zrcadlo je pravou ozdobou domova

Rozhlédněte se chvíli po svém bytě či domě. Možná budete překvapeni, kolik zrcadel uvidíte – zrcadla v koupelně, na skříních či stěnách v chodbě i ložnici, ve vitrínách. Zrcadlo je jednak funkční, pomáhá nám při úpravě a oblékání, ale zároveň také dekorativní, dodává místnosti hloubku a odráží světlo. Špinavé zrcadlo nebo zrcadlo, které je po čištění plné šmouh, ale atraktivní není. Naštěstí můžete mít zářivá zrcadla a čisté rámy jen s několika málo nástroji a produkty, které máte po ruce.

Jak často čistit zrcadla

Koupelnová zrcadla často vyžadují každodenní pozornost, je totiž velmi snadné znečistit je stříkanci vody, zubní pastou či kosmetickými přípravky. Dekorativní zrcadla by se měla každý týden oprašovat prachovkou a alespoň jednou měsíčně důkladně čistit, aby se odstranily nečistoty, které se usazují na povrchu.

Jak se zbavit zaschlých zbytků na koupelnovém zrcadle

Než provedete celkové čištění zrcadla, musíte odstranit cákance a zaschlé zbytky, jako je zubní pasta, make-up a podobně. Navlhčete vatový tampon trochou izopropylalkoholu. Jemným drhnutím zbytky uvolněte a setřete je. Mimochodem alkohol je velmi účinný i při odstraňování zbytků laku na vlasy. Pokud denně věnujete chvilku odstranění viditelných zbytků, bude celkové týdenní čištění mnohem snazší a rychlejší.

Jak důkladně vyčistit zrcadlo

Následně si vytvořte speciální čisticí roztok. V lahvi s rozprašovačem smíchejte stejný díl studené vody a bílého destilovaného octa. S čištěním vždy začněte v horní části zrcadla. Pokud na horní část zrcadla nedosáhnete, nevynechávejte ji, i když vypadá čistá, použijte stoličku.

Zrcadlo postříkejte z větší vzdálenosti, abyste sklo nenamočili až do té míry, že by po něm čisticí roztok stékal. Když zrcadlo není zcela mokré, můžete pracovat mnohem efektivněji, protože vám to umožní čistit jednu polovinu po druhé, na rozdíl od rychlého otírání celého skla, když čisticí prostředek stéká dolů nebo začíná zasychat. K otření zrcadla použijte hadřík z mikrovlákna, který nepouští vlákna. Hadřík z mikrovlákna přeložte na čtvrtiny, získáte tak několik stran, které můžete při čištění použít.

Pokud jste nepoužili příliš mnoho čisticího roztoku, mělo by být zrcadlo po dokončení čištění suché. Přistupte ke straně a zkontrolujte, zda na povrchu nejsou šmouhy. Pokud nějaké uvidíte, použijte čistou a suchou utěrku z mikrovlákna a zrcadlo naposledy vyleštěte.

zdroj: unsplash.com

Jak čistit dekorativní rámy zrcadel

Čištění rámů zrcadel může být překvapivě složitější než čištění samotného skla. Před samotným čistěním rám očistěte prachovkou nebo suchou utěrkou z mikrovlákna, tento krok je zvlášť důležitý u zrcadel se starodávnými vyřezávanými rámy. U těchto typů rámů může být užitečný i starý zubní kartáček. Zubní kartáček je ideální též pro vymetení prachu z úzkých prostor mezi sklem a rámem.

Mnohé rámy se nedoporučuje čistit agresivními prostředky, protože kyselé čisticí přípravky by při přímém kontaktu mohly poškodit dřevo a některé kovy. Místo toho, abyste stříkali mlhu čisticího prostředku přímo na rám, nastříkejte přípravek na utěrku z mikrovlákna. Opět začněte od horní části zrcadla. Větší pozornost věnujte rohům, abyste se ujistili, že jsou otřeny dočista.

Čeho se vyvarovat

Ačkoli v minulosti byly noviny vhodným a často používaným nástrojem na čištění zrcadel a oken, kvalita inkoustu používaného v dnešním tisku nepřináší stejné výsledky jako dříve, proto se jim vyhněte. Stejně jako noviny se nedoporučují ani papírové utěrky, protože zanechávají zbytky podobné žmolkům. Vyhněte se též čisticím roztokům, které vytvářejí na zrcadle pěnu, to vede ke vzniku šmouh. Před vlastním čištěním vždy ze zrcadla odstraňte prach a skvrny, jinak je pouze „roznesete“ po celém povrchu a přiděláte si práci.

 Zdroj: goodhousekeeping.com, housebeautiful.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu