Kupování nového domu je běh na dlouhou trať. Hledali jste opravdu dlouhý čas, konečně jste narazili na dům vašich snů, ale zjistili jste, že je zatížený hypotékou? V současnosti jde o ne úplně výjimečnou situaci, která má naštěstí řešení. Jak můžete vyřešit koupi domu, který je zatížený hypotékou?
Spousta lidí se vzdá koupě svého vysněného domu jen kvůli faktu, že je daná nemovitost zatížena hypotékou. Přitom nejde o nic, s čím by si v dnešní době banky neporadily. Postup koupě takového domu je téměř stejný, jako byste kupovali dům bez zástavního práva. Musíte však počítat s trochou papírování navíc. Prodávající pak musí získat od zástavce nemovitosti (banky, kde byla hypotéka zřízena) souhlas s prodejem. Zanedlouho poté dojde k vyčíslení zůstatku hypotéky.
Čtěte také: Tipy pro váš trávník. Bude hezčí než kdy předtím
Převod na kupujícího nedoporučujeme
Spoustu lidí napadne, že by bylo nejjednodušší převést hypotéku na kupujícího – jde však o poměrně nešťastnou možnost. Bonita kupujícího totiž může být rozdílná než bonita prodávajícího a banka může poskytnutí úvěru zamítnout. Převod nemovitosti, která je zatížená hypotékou, může proběhnout dvěma způsoby. Kupující osoba si může zřídit svoji hypotéku a splatit s ní hypotéku prodávajícího v rámci kupní ceny. Případně může prodávající hypotéku splatit předčasně.
A jak to tedy můžete udělat?
Pokud se rozhodnete pro první variantu, znamená to, že si jakožto nový majitel vezmete na dům vlastní hypotéku a tu původní s její pomocí splatíte v rámci kupní ceny. Potom je už jedno, zda si sjednáte úvěr u stejné banky jako předchozí majitel domu, nebo zda si vyberete banku, která vám bude vyhovovat víc. Pokud si vyberete stejnou banku, banka zřídí nové zástavní právo, které bude vázáno na novou úvěrovou smlouvu.
Prodávající musí od banky zajistit souhlas s tím, aby byl k nemovitosti, jež je zastavená, připsán i další zástavní věřitel. Zástavní právo první banky bude smazáno ve chvíli, kdy se splatí původní hypotéka. Pokud si však chcete na koupi svého vysněného domu zřizovat hypotéku, doporučujeme vám to udělat s předstihem. Nějakou chvíli totiž potrvá, než se vyřídí veškeré náležitosti.
Nepřehlédněte: Triky, jak snadno odstranit z koberce i ty nejodolnější skvrny
Může původní majitel splatit hypotéku předčasně?
Pokud nechcete splácet jednou hypotékou hypotéku druhou, je zde ještě další možnost – a tou je splacení původní hypotéky prodávajícím předčasně. O podmínkách předčasného splacení hypotéky si však musí prodávající u své banky zjistit více informací – některé banky totiž za předčasné splacení účtují různé poplatky.
Autorský text