Tipy pro váš trávník. Bude hezčí než kdy předtím

Jaro s sebou přináší také další starost – a to doslova. O čem je řeč? O nutnosti starat se o svůj trávník na zahradě. Každý pyšný zahrádkář by chtěl mít trávník, který bude hebký, hustý a hlavně hezky zelený. Jen málokdo toho však dosáhne. Kde je chyba? V nesprávné péči. A my vám dnes řekneme, jak na to.

Trávník je třeba vyčistit od kamenů

Chystáte se na první sekání trávníku v tomto roce? Pak nejprve zkontrolujte, zda v něm nenajdete větve, kameny nebo kořeny. V opačném případě by se mohlo stát, že budete muset kupovat novou sekačku. Když jsme už zmínili sekání trávníku, velmi důležitá je pravidelnost. Věděli jste, že například v průběhu června můžete trávník sekat i dvakrát do týdne? Později už stačí jednou týdně.

Čtěte také: Triky, jak snadno odstranit z koberce i ty nejodolnější skvrny

Zdroj: Pexels

Jak vysoký by měl být váš trávník?

Co se týče délky trávníku, nikdy jej nezkracujte příliš. Za ideální výšku se považuje výška trávníku kolem 5 až 6 centimetrů, pokud bude trávník kratší, budete mu zbytečně ubírat na síle, nemluvě o jeho rychlejším vysychání. Pokud už delší dobu nezapršelo, nechte trávník klidně o centimetr a půl delší než obvykle, díky tomu nebude vysychat půda pod ním. Pokud jste se trávníku nevěnovali delší dobu a je dlouhý až příliš, nesekejte jej na původní délku najednou. Zkracujte po třetinách, jinak můžete trávníku ublížit. Pozor si dejte na tupou sekačku, která by trávníku zbytečně škodila.

Provzdušňujte a sekejte

Sekání trávníku si nechávejte ideálně na dobu, kdy je tráva suchá. Pokud se rozhodnete sekat těsně po dešti, kdy je ještě tráva suchá, může se stát, že sekačka nebude trávu sekat, ale rovnou trhat. Před začátkem sezony trávník provzdušněte za pomoci vertikutace – lépe se do ní dostanou živiny i se vzduchem, odměnou vám bude krásně zelený a hustý trávník. Trávník zalévejte jednou za pět dní, vydatně, rozhodně ne během poledne, kdy pálí sluníčko, ideální je brzké ráno nebo večerní hodiny.

Nepřehlédněte: Máte malý byt? Dodejte mu prostor pomocí několika optických triků

Zdroj: Pexels

Výsev nového trávníku

V případě, že váš trávník není, co býval, můžete vyset trávu novou. Poprvé ji však sekejte až ve chvíli, kdy bude mít 6 až 8 centimetrů, zkraťte ji na 5 až 6 centimetrů. S postupným sekáním můžete sekat víc a víc, až se dostanete na požadovanou výšku. Trávník, starý, ale i nový, je třeba pravidelně přihnojovat – začněte již nyní a přestaňte v říjnu.

Změny barvy lze snadno vyřešit

Pokud váš trávník není krásně zelený, ale začíná žloutnout, znamená to, že mu s největší pravděpodobností chybí živiny. Právě v tuto chvíli je třeba dodat mu speciální travní hnojivo, které obsahuje vysoké množství dusíku. Právě ten dodá vašemu trávníku krásně zelenou barvu. Žlutá barva trávníku však může značit také problém s larvami hmyzu, kam patří chrousti nebo kovaříci.

Ačkoliv je třeba trávník zalévat pravidelně, musíte dát pozor na to, abyste jej nepřelévali. Současně nemůže tráva zbytečně vysychat. Pokud se po trávníku projdete a tráva zůstane ležet, je třeba jej zalít. Pokud máte strach z klíšťat, doporučujeme vám pravidelné a časté sekání, které jim nesvědčí. Současně je vhodné zkracovat také větve keříků, které přesahují nad trávník, cestičky vydlážděte či posypte kamínky.

Zůstaly na vašem trávníku po zimě bělavé a šedorůžové fleky? Pak máte tu čest s plísní šedou, kterou zničíte tak, že na daná místa dáte ledek vápenatý. K tomu můžete přidat také ošetření fungicidním přípravkem.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu