Bydlíte v bytě, ale přesto se nechcete vzdát představy doma vypěstovaného ovoce, zeleniny či bylinek? Žádný strach – i na balkonu si můžete vysadit pár plodin, kterým se na něm bude dařit. Nejen, že si při chvilce zahradničení odpočinete, odměnou vám bude sice malá, ale o to kvalitnější úroda.
I když toho na malém balkonu moc nevypěstujete, minimálně k pěstování bylinek vám bude stačit jeden parapet. Pokud ale máte alespoň trochu místa navíc, můžete si zkusit vypěstovat také nějaké ovoce či zeleninu.
Pokud máte balkon orientovaný na jižní stranu, bude se zde dařit všem teplomilným bylinkám, paprikám, rajčatům a dalším druhům, které ocení dostatek sluníčka v průběhu celého dne. V případě, že je váš balkon orientovaný severně, bude výběr zeleniny omezen, přesto se nemusíte vzdávat – dařit se u vás bude hrachu i zelí.
Čtěte také: Prodlužte život květinám ve váze. Poradíme vám, jak na to
Jak ušetřit místo a maximalizovat úrodu?
Pokud chcete ušetřit co nejvíce místa a rádi byste vypěstovali vše, co vás napadne, doporučujeme vám zvážit pořízení vertikálních záhonů. Buď si můžete koupit vertikální záhony, které jsou připravené k přímému použití, nebo si je můžete vyrobit sami. Truhlíky můžete připevnit na zeď, případně položit na police nad sebe, myslete ale na to, aby měly rostliny dostatečné množství místa k růstu.
Další truhlíky můžete umístit na zábradlí, díky tomu nebudete balkonu ubírat žádné místo navíc. Další možností jsou koše, které se upevňují na strop balkonu. Ty jsou ideální pro pěstování stáleplodících jahod, ale i okurek. Jako opora mohou posloužit provázky, po kterých se budu moct rostliny pnout.
Jaké květináče použít?
Pokud nevíte, jak velký květináč pořídit, kupte si raději větší, měl by mít otvory pro odvod vody. Kořeny rostlin musí mít dostatek vody, nezapomínejte na každodenní zavlažování. Používejte ideálně pár hodin odstátou vodu. Chybu neuděláte ani v případě, že si pořídíte samozavlažovací truhlíky či květináče, ty zaručí, že rostlina dostane tolik vláhy, kolik bude potřebovat.
Nepřehlédněte: Odstraní staré samolepky, zaschlé kapičky vody i připáleniny z pánve. Objevte triky s aviváží!
Co pěstovat na balkonu?
Bylinky
Mezi nejčastěji pěstované bylinky patří pažitka, petržel, bazalka, řeřicha, kopr, libeček, šalvěj, rozmarýn, oregano, tymián, máta, levandule, ale také meduňka. Je na vás, zda budete pěstovat jednoleté bylinky, jako jsou bazalka či kopr. Nebo zda dáte přednost víceletým bylinkám, jako jsou pažitka, tymián nebo máta.
Zelenina
Na balkoně si můžete vypěstovat salátovou, plodovou, naťovou, luskovou, ale i kořenovou zeleninu. Pokud zvažujete konkrétní druhy, kterým by se u vás mohlo dařit, vyzkoušejte rajčata, ředkvičky, fazole, salát, papriku nebo lilek.
Ovoce
Na balkonu se bude dařit zejména jahodám, rybízu, ostružinám či angreštu. Velmi oblíbené jsou také dřeviny sloupovitého růstu, kam patří třeba jabloně a hrušky. Mnoho dřevin můžete přizpůsobovat promocí zkracovaní vrcholového výhonku.
Nezapomínejte na hnojivo
Nemůžete čekat, že zasadíte semínka do květináče s hlínou a všemu se bude dařit jen tak, bez větší snahy. Půda v truhlíku nemá tolik živin jako ta na zahradě, proto je velmi důležité pravidelné hnojení. V době kvetení používejte hnojiva v podobě zálivek – používejte pouze hnojiva, která jsou určená pro daný typ rostlin. Bylinky, zelenina a ovoce mají odlišné požadavky na to, co potřebují. Například bylinky vyžadují ekologická hnojiva.
Přihnojovat můžete také doma vytvořeným hnojivem – například žížalím čajem, k jeho výrobě ale budete potřebovat vermikompostér a v něm samozřejmě i žížaly.
Autorský text