V současnosti stále trávíme většinu svého volného času doma. A o to více je důležité, abychom se ve svém domově cítili příjemně. Abychom zde svůj čas trávili rádi. Obývací pokoj je jedním z pokojů, kterým je třeba věnovat nejvíce naší pozornosti. I proto pro vás máme hned několik tipů na to, jak si zařídit obývací pokoj, který budete milovat.
Obývací pokoj by měl být nadčasový, útulný, ale také jít s dobou. To nezní jako lehké zadání, viďte? Opak je však pravdou. Když se budete řídit našimi tipy, budete mít jistotu, že vám ve vašem domově bude příjemně. Navíc nebudete potřebovat vše měnit během pár dalších týdnů. Protože teď už to „konečně bude ono“.
Čtěte také: Jaký je rozdíl mezi hypotékou a překlenovacím úvěrem?
Obývací pokoj – místo, kde se scházíte nejen se svojí rodinou, ale také se svými přáteli. Měli byste se zde cítit dobře, měl by být pohodlný, útulný, ale klidně i designový. Během dne zde totiž trávíte nejvíce svého času.
V jakém stylu si svůj obývací pokoj zařídíte?
Před tím, než si do svého interiéru vnesete konkrétní prvky, je třeba zamyslet se nad tím, v jakém interiérovém stylu svůj domov zařídíte. Chcete si užít prvky venkovského stylu, nebo dáte přednost industriálním prvkům? Milujete strohý minimalismus, nebo chcete skandinávský domov, který bude plný útulných drobností. Když si určíte styl, v němž budete svůj interiér zařizovat, vyhnete se tomu, že by se všechny prvky vzájemně tloukly. A jaké interiérové styly jsou nejoblíbenější?
- Venkovský design: Tento styl tvoří základ v podobě dřevěné podlahy a světlé výmalby, nesmí chybět ani měkká a velká pohovka, kam si můžete kdykoliv lehnout. Nezapomínejte ani na přehozy a další textilie.
- Skandinávský design: Je útulný, ale rozhodně ne přeplácaný. Velkou roli zde hrají přírodní materiály, světlý nábytek a spousta textilních doplňků.
- Minimalismus: Vše, co je v minimalistickém interiéru, má nějaký účel a funkci. Takto zařízený obývací pokoj je vzdušný, na někoho může působit stroze.
- Vintage design: Pokud milujete vše staré a patina je pro vás velkým lákadlem, je pro vás vintage styl jako dělaný. Velkou výhodou je, že spousta vintage prvků seženete za pár korun v bazarech.
Jak na výběr vhodného nábytku?
Ze všeho nejdříve je třeba vyřešit podlahy a výmalbu. Podlaha by měla ladit s vámi vybraným interiérovým stylem. Nestárnoucí klasickou jsou dřevěné podlahy, parkety, linoleum, marmoleum, ale i koberec. Výmalbu také přizpůsobte zbytku interiéru.
Co se týče nábytku, snažte se o jednoduchost. Méně je více. Proto do svého obývacího pokoje nedávejte nábytek, který tam nikdy nebudete potřebovat. Hluboké skříně se hodí do předsíně, nikoliv do obývacího pokoje. Zredukujte věci, které jste doteď měli v obýváku a najděte jim nové místo. Pořiďte si jednoduchou obývací stěnu, komodu nebo knihovnu – ta umí interiéru dodat na domácké atmosféře.
Nepřehlédněte: Kdo platí opravy v pronajatém bytě? Víme, kdy nájemník a kdy pronajímatel
Podcenit byste neměli ani výběr kvalitní pohovky. Ta slouží k odpočinku, proto by měla být pohodlná. Raději si připlaťte za kvalitu, aby se pohovka po pár měsících úplně neproseděla. Pokud se vám do obýváku nevejde jedna velká pohovka, kupte si menší pohovku, kterou můžete doplnit o slušivé křeslo – to můžete umístit klidně hned vedle knihovny.
A jak vybrat vhodné doplňky?
S doplňky si pořádně vyhrajte. Pokud chcete prostor oživit, neměly by v něm chybět květiny. Kromě jednoho centrálního svítidla v podobě lustru nezapomínejte ani na několik lokálních svítidel, které osvětlí i ten nejtemnější kout. Obývací pokoj by měl působit útulně, ale přesto vzdušně. Hlavní vybavení kupujte v neutrálních barvách – doplňky můžete měnit každých pár měsíců, podlahu a nábytek ne.
Autorský text