Levandule lékařská, nádherně barevná, a hlavně zázračná bylinka, která je nejen ve Francii oblíbená pro své blahodárné účinky. Využití levandule je velmi rozmanité, své uplatnění najde v kosmetice, bylinných čajích či sirupech, ale i jako účinný pomocník s problematickým spánkem, kterého se vyplatí mít vždy při sobě, a to nejlépe právě v sušené verzi.
Sušená levandule je snad tou nejčastější formou, se kterou se u této fialové bylinky můžete setkat. Pro relaxaci celého organismu se přidává do koupele, pro kvalitnější spánek pod polštář a v neposlední řadě si ze sušené levandule můžete s trochou šikovnosti vyrobit voňavý masážní olej.
Čtěte také: Tipy pro zařízení ložnice, ve které si opravdu odpočinete
Levandule jako ochrana proti škůdcům
Levandule působí díky své omamné vůni jako efektivní ochrana proti nežádoucím škůdcům. Patříte-li mezi vášnivé zahradníky, vyplatí se v blízkosti například jiných, méně intenzivních bylinek vysadit levanduli, která tak od rostlinek udrží zákeřné škůdce. Navíc na podzim, až začne vysazená zeleň uvadat, levanduli můžete ostříhat a usušit.
Sušenou levanduli je vhodné pověsit do skříně, jelikož od vašeho oblečení odežene šatní moly. Stejně tak je efektivní pytlíček sušené levandule umístit ve spíži nebo na jiných místech s velkým množstvím trvanlivých potravin. Zároveň pokud si sušenou levanduli pověsíte kupříkladu v ložnici, v místnosti by se neměli nacházet nevítaní komáři. Vonné účinky levandule jsou opravdu nepopiratelné.
Relaxační bylinka vhodná do koupele
Je obecně známo, že levandule působí jako rostlinka zklidňující nervovou soustavu. Napomáhá díky tomu i kvalitnějšímu, klidnějšímu spánku, a je tak úžasnou bylinkou pro relaxační koupel. Stačí vhodit několik snítek sušené rostlinky do horké vany a pro ještě větší relaxační požitek doporučujeme přimíchat i krystalky mořské soli. Nejen, že zklidníte celé své tělo, levandule se zároveň pyšní antibakteriálními účinky, a tak poslouží nejen psychickému, ale i fyzickému zdraví.
Nepřehlédněte: Pěstovat kaktusy zvládne každý… Každý, kdo respektuje tato pravidla
Protizánětlivý levandulový olej
Příprava levandulového oleje je velmi jednoduchá, stačí ve sklenici smíchat snítky sušené levandule s libovolným olejem. Následně sklenici pevně utěsněte, umístěte na slunné místo a nechte přibližně jeden měsíc louhovat. Poté již stačí vnitřek sklenice scedit a od této chvíle se můžete oddávat blahodárným účinkům levandulového oleje.
Snad nejlepší možností, jak levandulový olej zužitkovat, je relaxační masáž. Díky své intenzivní vůni opět dojde k uvolnění celého těla i mysli. Kromě masáží si levandulovým olejem můžete natřít od sluníčka spálenou kůži, napomáhá totiž k rychlejší regeneraci podrážděné pokožky. V neposlední řadě se dá levandulový olej pro zklidnění inhalovat, a to již od útlého věku.
Jeden z nejoblíbenějších osvěžovačů vzduchu
Pro osvěžení vzduchu pomocí levandule lékařské existují dvě možnosti, jak toho docílit. Tou první, častější variantou, je zavěšení sáčku sušené levandule například nad postel, do dveří, nebo kdekoliv jinde v místnosti. Druhou variantou, jak si zpříjemnit aroma ve svém domácím království, je smíchaní sušených kvítků levandule s vysokoprocentním alkoholem.
Podobně jako při výrobě levandulového oleje, i v této chvíli vložte levandulové kvítky do sklenice a zalijte například vodkou. Neměli byste vybírat příliš intenzivní alkohol, přebil by poté levandulové aroma. Skvěle poslouží i čistý líh. Sklenici nechejte opět několik týdnů odstát a mezitím se do alkoholu uvolní požadovaná levandulová vůně. Vzniklou tekutinu přeceďte, smíchejte s vodou a společně přelijte do rozprašovacího osvěžovače vzduchu.
Voalá, vmžiku to u vás doma bude vonět jako na rozkvetlém levandulovém poli v prosluněné Provence.