Tipy pro zařízení ložnice, ve které si opravdu odpočinete

Ačkoliv v ložnici trávíte jen několik hodin v noci, stále trávíte spánkem průměrně jednu třetinu svého života. Všímáte si ale toho, jak se po ránu ve své ložnici cítíte? Vyspíte se tak, že se probouzíte svěží a odpočatí? Nebo máte pocit, že se už nikdy nevyspíte? Pokud je vaším případem druhá varianta, poradíme vám, jak si můžete zařídit ložnici, ve které si odpočinete. A tentokrát doopravdy!

Ložnice patří k jednomu z nejdůležitějších pokojů v našich domovech. Trávíte v ní zhruba jednu třetinu svého života, i proto je velmi důležité, abyste se zde cítili příjemně. Vždyť právě odpočinek je důvodem, proč do této místnosti vcházíte každý den. Při zařizování ložnice postupujte s rozmyslem – promyslete si každý detail. Jde o místo, které by mělo působit zejména klidně.

Zdroj: Unsplash

Čtěte také: Toužíte mít na zahradě co nejvíce ptáků? Přilákejte je pomocí ptačích lázní!

Postel v ložnici

Základem každé ložnice je kvalitní postel – stejně jako postel by měla být kvalitní i matrace, právě na ní se šetřit nevyplácí. Zatímco dražší matrace vám vydrží několik let, ta nekvalitní bude proleželá po pár měsících. A potom můžete kupovat další. Postel by měla být v ložnici umístěna ideálně čelem u stěny, měla by být přístupná z obou stran a rozhodně byste ji neměli umístit přímo po okno. Někteří ocení výhled z postele na dveře. Dodává to pomyslný pocit klidu a bezpečí.

Zdroj: Unsplash

A co další nábytek?

Další nábytek do ložnice vybírejte tak, aby byla ložnice i nadále pocitově vzdušná a nepřehlcená věcmi. Snažte se minimalizovat množství ploch, na kterých se bude usazovat prach. Z obou stran postele umístěte noční stolky, které budou sloužit k odkládání různých nezbytností. Mimo jiné by zde měly být také lampy. V případě, že máte prostornou ložnici a v bytu či domě vám chybí šatna, doporučujeme koupit vestavnou skříň. Do ní se vám vejde více věcí než do skříně ze sériové výroby. Pokud bude na skříni zrcadlo, neměli byste být schopni se v něm vidět z postele.

Nepřehlédněte: 6 chyb, kterých se často dopouštíme při vaření rýže

Jak vybrat vhodné materiály a barvy?

Pokud si nejste jisti tím, jakou barvu do ložnice zvolit, neuděláte chybu s bílou, kterou použijete v ložnici jako primární barvu. Špatné nejsou ani tmavé a syté odstíny, vyhýbejte se jim však v případě, kdy nevíte, jak by na vás působily. Velmi příjemně působí odstíny modré i šedé barvy, zcela vhodné jsou jemné odstíny zelené nebo hnědá barva v jakémkoliv odstínu. Z materiálů se zaměřujte zejména na dřevo, které působí nejlépe.

Zdroj: Unsplash

Jaké osvětlení je nejvhodnější?

Pokud chcete být při zařizování ložnice kreativní, můžete být právě při výběru osvětlení. Kromě stropního svítidla, které byste neměli umisťovat přímo nad postel, by neměly chybět ani lokální svítidla – například lampičky na nočních stolcích, LED pásky nebo bodová světla po obvodu místnosti sloužící pro případy, kdy budete potřebovat v noci do koupelny nebo kuchyně a nebudete chtít rozsvěcovat velká světla. A samozřejmě nezapomeňte ani na svíčky, které u vás doma vykouzlí pohodovou, útulnou a hlavně romantickou atmosféru.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu