S přicházejícím podzimem je nutná příprava na sklizeň zralého ovoce, především šťavnatých jablek, zeleniny i bylinek. Hodí se tak vědět, jak docílit rychlého, a zároveň efektivního sklízení, které vám zajistí poslední čerstvé lokální suroviny před mrazíky. Pokud je vaše letošní úroda opravdu rozsáhlá, je potřeba zařídit i vhodné skladovací prostory, do kterých sklizené plodiny uložíte.
Kromě toho, že sklidíte například jablka a hrušky, se musíte postarat i o stromy. Dodáte-li jim zaslouženou péči, na oplátku vás i příští rok obdarují těmi nejchutnějšími plodinami. Během sklizně můžete zaúkolovat celou rodinu, dostatek práce se najde pro malé i velké pomocníky.
Připravte si prostor, kde budete sklizené plodiny skladovat
Pokud je vaše úroda opravdu velká, bude se vám hodit temný sklep, ve kterém plodiny vydrží dlouho zralé. Prostory je nutné důkladně vyčistit a nejlépe i vybílit vápnem, které má dezinfekční účinky. Jakmile budete mít uklizeno, můžete sem postupně začít nosit suroviny vyskládané například v košíkách či přepravkách, skvěle poslouží i zeleninové krabice ze supermarketů.
okud sklízíte úrodu pouze pro aktuální spotřebu, tyto starosti vám odpadnou, stačí ji očistit a uložit do lednice nebo spíže, jedná-li se například o brambory.
Čtěte také: Několik chytrých způsobů, jak v domácnosti využít tenisové míčky
Očesání úrody a připravení rostlin na zimu
Zeleninu, kterou jste sklidili ze země, nejčastěji se jedná o mrkve nebo květáky, nahraďte novými semínky, která vám zajistí bohatou úrodu i v následujícím roce. Stromům a keřům odřezejte uschlé větve, které by je zbytečně obíraly o sílu.
Rozhodně neuškodí, pokud všechny rostliny nacházející se na vaší zahrádce něčím přihnojíte, aby měly z čeho čerpat potřebnou energii. Co se týče vytrvalých bylinek, je vhodné je zasypat popadaným listím nebo posekanou trávou, budou tak mít vlastní izolaci proti nepříznivému zimnímu počasí. Případně si některé druhy bylinek můžete přesadit do květináče a během chmurného počasí pokračovat s jejich pěstováním ve vnitřních prostorách.
Tipy, co dělat se sklizenou zeleninou, ovocem a bylinkami
Očesané bylinky si můžete zamrazit a po odmrazení je používat jako čerstvé, právě utržené. Další možností je jejich usušení, následně se z nich dají vyrobit čaje, které slouží proti různým onemocněním. Sklizené brambory je nutné skladovat v tmavých, avšak dobře větraných prostorách, jako jsou sklepy, chodby nebo spižírny.
Skladujte však pouze neponičené kousky, jinak hrozí, že se zkazí celá úroda. Košťálová zelenina, jako je například kedluben, červená řepa nebo petržel, své útočiště taktéž najde v temných prostorách a přidat k nim můžete i cibuli s česnekem smotané do copů.
Nepřehlédněte: Jak zabezpečit chatu před zimou
Co se týče ovocných řad, nejdelší dobu jsou schopná přečkat jablka a hrušky. Do tmavého skladu jablka uložte stopkou dolů, hrušky přesně naopak. Skladování je doporučováno v dřevěných nebo papírových krabicích. Pravidelně však uskladněné ovoce i zeleninu kontrolujte, aby se vám všechny plodiny v závěru nezkazily.