Někteří lidé si pořizují psy, aby je v případě potřeby ochránili. Věděli jste ale, že i psi mohou překvapivě často trpět strachem a rozmanitými fobiemi? Tyto fobie mohou mít různé příčiny, včetně nedostatečné rané socializace nebo negativních zkušeností z minulosti. Mezi příznaky strachu u psů patří schovávání se, třes, štěkání, destruktivní chování a v některých případech i agrese. Čeho se psi nejčastěji bojí?
Strach z hromu
Astrofobie, jinými slovy strach z bouřky, je u psů velmi častá. Míra tohoto strachu se může u jednotlivých psů lišit. Někteří mohou mít jen mírný strach, v takovém případě se pes může trochu třást nebo si můžete během bouřky všimnout jeho sklopených uší a staženého ocasu.
Jiní psi mohou mít vážnější fobii, která je vede k tomu, že se schovávají, začnou být destruktivní, nebo dokonce ztratí kontrolu nad svými střevy či močovým měchýřem. Psi s astrofobií se mohou bát i jiných hlasitých zvuků. Mnoho psů má obecnou fobii z hluku. Bojí se i tehdy, když slyší ohňostroj, hlasitou hudbu či nákladní auta.
Strach z ohňostrojů
Další častou psí fobií je strach z ohňostrojů. Podobně jako strach z bouřky vyvolávají hlasité a nepředvídatelné zvuky a světelné projevy ohňostrojů u mnoha psů strach, který může dokonce způsobit to, že pes uteče a ztratí se.
U některých psů lze fobii odstranit pomalým zvykáním na zvuk ohňostroje. V dalších případech může být nutné použít jiné techniky zvládání strachu. Psy s těžkou fobií z ohňostrojů může být nutné léčit léky proti úzkosti nebo sedativy.
Strach ze samoty
Strach z toho, že pes zůstane doma sám, se označuje jako separační úzkost. Psi, kteří trpí separační úzkostí, mají tendenci projevovat destruktivní chování, jakmile jejich majitelé opustí dům. K dalším příznakům patří nadměrné štěkání a nehody s vyměšováním.
Změna chování majitele psa může pomoci zmírnit obavy psa. Někdy stačí, když majitelé změní své návyky před odchodem. Například to, že se při odchodu a návratu domů budete chovat nenápadně, může částečně zmírnit úzkost psa. Pro psy trpící separační úzkostí může být prospěšné také pomalé a postupné zvykání si na to, že zůstávají doma sami. To je vhodné zejména u štěňat nebo u psů z útulků.
Strach z veterináře
Je běžné, že mnoho psů se bojí jít k veterináři. První zkušenost psa s návštěvou veterináře obvykle zahrnuje cizí pachy, nové způsoby manipulace, omezování pohybu a očkování. Není divu, že psi mohou mít z návštěvy veterináře snadno strach.
Pokud se nejedná o jiné fobie, lze strach z veterináře vyřešit jednoduše tím, že psa přivedete k veterináři na několik společenských návštěv, které nezahrnují vyšetření. Pokud pes zůstane klidný, pochvalte ho a nabídněte mu pamlsek.
Strach z cizích lidí
Jde o strach, kdy se pes bojí každého, koho nezná. To může být obtížně překonatelný problém, protože není možné naučit psa akceptovat každého možného nového člověka.
Je důležité, abyste psovi umožnili přistupovat k novým lidem v jeho vlastním čase. Násilné nucení bázlivého psa k přijetí cizí osoby by ho mohlo dotlačit až k agresivitě.
Strach z určitých předmětů
Někteří psi si vypěstují strach z konkrétního předmětu, například z vysavače, sváteční výzdoby, dětské hračky a podobně. Velmi často tento typ strachu nepředstavuje velký problém, protože mnoho předmětů lze jednoduše přemístit z dohledu.
V některých případech však může být problematický. Například pokud váš pes odmítá projít kolem sochy před bytovým domem nebo pokud se změní v třesoucí se „uzlíček neštěstí“ pokaždé, když potřebujete vyluxovat koberec. V takovém případě zkuste psa pomalu seznamovat s předměty, kterých se bojí, pozitivním a veselým způsobem.
Strach z chození po schodech
Majitel psa si často nemusí uvědomit, že jejich miláček má z chození po schodech určitou obavu, dokud pes před schody „nezabrzdí“ a nechce se hnout z místa. Tato fobie je téměř vždy způsobena nedostatečnou ranou expozicí.
Pes, který není vystaven schodům jako malé štěně, může mít strach z chůze po schodech dolů i nahoru. Někteří psi mohou tento strach překonat, pokud chození po schodech proměníte ve hru. Jiní psi se možná budou muset naučit pohybovat po schodech doslova krok za krokem. To bude vyžadovat čas a spoustu pozitivního posilování.
Starší psi se mohou zdráhat chodit po schodech, pokud mají artritidu nebo jiné problémy s pohyblivostí, proto nezapomeňte vyloučit zdravotní problémy způsobující toto chování. Pokud pes v minulosti ošklivě spadl ze schodů, může to být také příčinou strachu.
Strach z jízdy v autě
Někteří psi se bojí jízdy v autě. Tento strach je často způsoben nedostatečnou zkušeností v době, kdy byl pes ještě štěně. Tento strach se může vyvinout také po určitých negativních zkušenostech s jízdou v autě, jako je například jízda autem pouze kvůli návštěvě veterináře.
Strach psa z jízdy v autě je možné překonat tak, že ho pomocí pamlsků a pochvaly pomalu nalákáte do auta a pak se k jízdě dopracujete po malých krůčcích. Ujistěte se, že cíl cesty je šťastné místo, například procházka v lese.
Strach z dětí
Tento typ strachu se u psů vyvíjí z několika důvodů. Nejčastěji je to kvůli nedostatečnému kontaktu s dětmi v raném věku. Mnoho lidí si pořídí psa ještě předtím, než se stanou rodiči.
Pokud štěně nepřivedete do domácnosti s dětmi, nemusí mít pes možnost se s nimi socializovat. Snažte se svého psa vystavovat dětem všech věkových kategorií již od štěněte.
Strach z mužů
Možná to mnohé z vás překvapí, ale je poměrně běžné, že se psi bojí mužů. V některých případech může tento strach pramenit z toho, že je nějaký muž v minulosti týral. Častěji je však způsoben nedostatečnou socializací. Psi, kteří nestrávili mnoho času v blízkosti mužů, se mohou bát jejich hlubších hlasů, větší postavy, a dokonce i ochlupení na obličeji.
Mějte na paměti, že pes, který se bojí, může v důsledku tohoto strachu na někoho zavrčet, vyštěknout nebo ho i kousnout. Opatrně vystavujte psa osobám mužského pohlaví, nejprve z dálky. Ujistěte se, že muži vědí, že nemají navazovat oční kontakt či se pokoušet psa oslovit. Může trvat delší dobu, než se pes tohoto strachu zbaví.
Zdroj: merckvetmanual.com, vcahospitals.com, caninearthritis.org