S postupujícím podzimem dochází ke zpomalení procesů v zahradě. V závislosti na poloze vaší zahrady začínají být trvalky červenavé barvy a pomalu klesají k zemi. Zelenina se blíží ke konci své životnosti. Je lákavé, všechno nechat být, ať si vegetace poradí sama. Otázkou je, jak moc si chcete usnadnit práci, až se vrátí jaro. Několik kroků vám ušetří v dlouhodobém horizontu velké množství práce. Poradíme vám, jak nejlépe zahradu na zimu připravit, aby vás na jaře přivítala v novém.
Vyčistěte hnijící a zvadlé rostliny
Kromě toho, že nejsou pěkné na pohled, mohou staré rostliny skrývat nemoci, škůdce a houby. Odstranění starých rostlin nebo jejich zakopání do země zabrání škůdcům, aby na jaře začali napadat rostliny nové. Zakopané rostlinky také prospějí dobré zemině, protože při svém rozkladu do ní přidávají organické prvky.
Odstraňte plevele
Možná, že svlačec tyranizoval vaše maliny nebo jste měli potíže s himálajskými ostružinami, které přerůstaly do zahrady i sousedům. Nyní je ten pravý čas se s tímto plevelem vypořádat. Vykopejte je a odstraňte ze zahrady, popřípadě je spalte. Většina invazivních plevelů zůstává životaschopná i v kompostu, takže je opravdu nutné je ze zahrady odstranit úplně. Jen tak zabráníte tomu, že na jaře znovu vyklíčí a zas budou obtížnou součástí vaší krásné zahrádky.
Připravte půdu
Většina lidí si tuto aktivitu ponechává až na jaro, přitom právě na podzim je skvělý čas na úpravu půdy pomocí kompostu, kostní moučky, řasy či skalního fosfátu. Přidání živin v tomto ročním období je nejlepší, protože živiny mají dostatek času, aby se rozložily a obohatily půdu. Připravená půda se bude hodit. Některá místa překryjte plastovou folií, tak zabráníte, aby zimní deště vyplavovaly kvalitní půdu a ohrožovaly kořenovou soustavu rostlin.
Krycí plodiny
Některé plodiny se sejí na podzim, například žito, vika nebo jetel. Tyto rostliny pomáhají předcházet erozi půdy, pomáhají rozkladu zhutnělých částí a zvyšují hladinu organických látek v záhonech. Výsadba luštěnin nebo jetele může zvýšit množství dusíku pro následné pěstování zeleniny.
Prořezávání trvalek
Podzimní čas je vhodný pro seřezání některých zahradních trvalek. Jen musíte dát pozor na to, abyste ořezali ty správné rostliny! Některé rostliny totiž potřebují tuto péči až na jaře. Soustřeďte se tedy na bylinky jako je rozmarýn, tymián a šalvěj a zeleninu typu chřest či rebarbora. Ostružiny také potřebují podzimní prořez, při něm odstraňte neplodné části rostliny a nechejte jen základ, který na jaře znovu krásně obrazí.
Regenerujte kompost
Na podzim přestaňte ignorovat navršenou hromadu kompostu. Materiál kompostovaný během léta je pravděpodobně už připraven k použití, a pokud jej použijete na obohacení půdy teď, na jaře vám rostlinky porostou nevídaným tempem.
Nezapomeňte na zahradnické náčiní
Většina zahradníků ví, že by své nástroje měli udržovat čisté, dobře ošetřené, ale často na to nezbývá čas. Podzim je skvělou příležitostí, jak prodloužit životnost zahradnického náčiní tím, že jim věnujete potřebnou pozornost a péči. Pokud se někde objevila rez, stačí ji odstranit pomocí brusného papíru nebo kartáče. Motyky a lopaty můžete zaostřit pomocí speciálního pilníku. Nakonec povrchy nástrojů otřete naolejovaným hadříkem, nejlépe se osvědčuje lehký strojní olej.
Ať už je vaše zahrada kdekoli, vždy se můžete připravit na další zahrádkářskou sezónu. Podzimní ošetření pomohou lepšímu jarnímu a letnímu růstu, ale také podpoří množství zeleniny či bylinek, které budete příští rok sklízet!