Vlasy, vousy, tuk, ale také mastnota a zbytky potravin jsou nepřáteli číslo jedna pro každý ucpaný odpad. Zatímco v koupelně se o ucpané odpady starají vlasy, v kuchyni je to mastnota a v toaletě zbytky potravin. Víte ale, jak se ucpaných odpadů zbavit? My pro vás máme hned čtyři tipy, jak se zbavit ucpaného odpadu.
Jako první použijte na ucpaný odpad zvon
Není domácnost, ve které by se alespoň jeden gumový zvon nenašel. Jeho velkou výhodou je fakt, že jej můžete využít ve všech odtocích, kdy zvon funguje na bázi podtlaku. Pokud chcete, aby zvon opravdu fungoval, musí voda sahat nad úroveň odtoku, nezapomeňte ucpat také přepadový otvor. Zvon přiložte k odtoku a pumpujte, díky podtlaku se potrubí uvolní. Gumový zvon je první pomocí, která pomůže ve chvílích, kdy se potrubí ucpalo v blízkosti odtoku. Pokud vám zvon nestačil, máme pro vás i další tipy, jak vyřešit problém zvaný ucpaný odpad.
Čtěte také: Jak vybrat osvětlení do svojí ložnice
Jak vyřešit ucpaný odpad ve dřezu a umyvadle? Rozeberte sifon
Ucpal se vám dřez? Nebo máte problém s odtokem vody v umyvadle? V tom případě můžete zkusit rozebrat sifon, což je potrubní koleno umístěné pod odtokem. Sifon je opatřen zápachovou uzávěrkou, díky které se v sifonu neustále udržuje hladina vody, která působí proti zápachu z odpadů. Někdy se může stát, že se sifon ucpe. V této chvíli jej rozeberte. Postavte pod něj kbelík a odšroubujte matici, která spojuje jednotlivé části potrubí. Vodu nechte vytéct, nečistoty odstraňte a sifon znovu přišroubujte. Pokud v sifonu odpad nebyl, ale přesto nechce odtékat, použijte instalatérské péro.
Vyzkoušejte instalatérské péro
Pokud není ucpaný sifon, bude ucpaný odpad v místech v místech, kam byste rukou nedosáhli. V této chvíli je na čase vytáhnout instalatérské péro, které se skládá z kovové pružiny s klikou na konci. Toto péro může mít jakoukoliv délku. Do potrubí se vkládá přes sifon, kdy jedna osoba opatrně vsouvá pružinu do potrubí, druhá osoba opatrně točí klikou. Takto se péro dostane všude tam, kam by mělo. Ve chvíli, kdy narazíte na překážku, se snažte tuto zátku „prošťouchat“. Při práci s instalatérským pérem buďte opatrní – pracujte v gumových rukavicích, mějte u sebe kbelík i hadr.
Nepřehlédněte: Nudná béžová ložnice získala nádech francouzské elegance
Na vanu můžete použít chemii
U dřezu i umyvadla si můžete poradit s pomocí instalatérského péra. Jak to ale udělat u sprchového koutu nebo vany? Zde se k sifonu nedostanete a pružinu do trubice nijak nestrčíte. Ucpaný odpad však můžete vyčistit o zde. Zde vám může pomoci chemie. Ačkoliv se na trhu můžete setkat se spoustou přípravků, jde velmi často o hydroxid sodný, který má honosnější název – a tím pádem je dražší. Přitom vám stačí koupit obyčejný hydroxid. Při čištění chemií však myslete na to, že vám může pomoci, ale i ublížit. Chemie může v potrubí zatvrdnout.
Vždy při jejím použití postupujte podle návodu na obalu. Do odtoku nasypete určenou dávku, to zalijte horkou vodou a nechce působit. Při rozpouštění začne hydroxid uvolňovat velké množství tepla, kdy se naleptají veškeré překážky v potrubí. Hydroxid nepoužívejte na hliníkové nebo starší potrubí z PVC, které by se mohlo poškodit.