Jak vydezinfikovat svůj domov snadno a bez problémů

Pravidelný úklid, základ, bez kterého se neobejde žádná hospodyňka, vám sice zaručí blýskavou domácnost, ale je opravdu dokonale čistá? Bohužel, většina běžně dostupných prostředků váš domov jen zbaví nečistot, ale škodlivé látky zůstávají ve vaší domácnosti i nadále! Jak se jich jednou provždy zbavit?

Čím čistit?

Začneme od základů! Pro úklid každého smítka v domě musíme nejdříve zvolit správné prostředky. Až se po nich budete poohlížet, pamatujte na tato základní pravidla. Nikdy nekupujte neředěné látky, mohli byste si ošklivě ublížit. Ohlídejte si ale, jakou dezinfekční složku vámi kupované čistidlo obsahuje a v jakém poměru. Doporučujeme přípravky, které obsahují chlornan sodný a alkohol, tyto dvě složky vám zaručí vybělení a dezinfekci.

Jak správně na pořádný úklid?

Jelikož při čištění pracujete s nebezpečnými látkami (i když zředěnými), je nutné dbát základních bezpečnostních opatření! Zásadně používejte gumové ochranné rukavice, v případě potřeby si pořiďte i speciální ochranné brýle.

Jakmile povrch vydezinfikujte, otřete ho ještě menším hadrem a neváhejte zotvírat všechna okna, aby se případné toxiny dostaly pryč z vašeho domu.

Místa, která si zaslouží pozornost vaši i vaší dezinfekce

A konečně – na jaká skrytá zákoutí, kde se špína ráda ukrývá, si dát dobrý pozor? Pročtěte si následující seznam a vrhněte se do toho!

Zdroj: unsplash.com

Sanitární zázemí – koupelna a WC

Běžným pravidlem, které nemusíme připomínat, je pravidelná údržba sprchového koutu či vany. Vyčistit povrchy, podívat se do odtokového kanálu, aby náhodou nehrozilo ucpání, nablýskat nerezové složky jako kohoutek či madlo. Myslíte si, že jste se největších nebezpečí koupelny zbavili? Omyl! Zapomínáme na podlahu! Obecně patří mezi velké semeniště bakterií, právě v koupelně se však znečišťuje nejvíce, protože po ní chodí nespočet páru bosých nohou, kape na ni voda… Zkrátka v rámci vytírání přidejte do čisticího prostředku, který běžně používáte, pár kapek dezinfekce. Jednou týdně stačí.

Čtěte také: Tipy na podzimní dekorace vyrobené do pár minut

A co se záchodem? Dezinfekce záchodové místy by měla probíhat co nejčastěji, ideálně denně. Je ale pochopitelné, že to se čistě z časových důvodů nedá stihnout. Dezinfekci si však zaslouží záchodová místa i zvenčí, každý den ji alespoň setřete mokrým hadříkem.

Čistič uvnitř mísy pak nechávejte působit vždy alespoň 10 minut a pak teprve spláchněte. Ujistěte se, že jste vyčistili i všechny záhyby, kde se nečistoty usazují nejraději.

Čistá kuchyně pro zdravé vaření

Dezinfekce kuchyně je obzvláště důležitá, pomyslíme-li, že právě v ní vzniká většina našich pokrmů. Jak na kuchyň bez přebytečných nečistot? Na kuchyňskou linku opět aplikujte dezinfekce, můžete-li si to na váš povrch troufnout, nezapomeňte ji ale poté setřít navlhčeným hadříkem, nechcete přece dezinfekci v paprice.

Nepřehlédněte: Jak si udržet teplo domova i přes zimní období?

Často se zapomíná na kuchyňské náčiní, které snadno podléhá zkáze – houbičky, drátěnky a jim podobné vychytávky. Měňte je každý týden!

Povrchový úklid nestačí, ponořte se do hloubky!

Neděli co neděli prostě jen v rychlosti setřete prach na poličkách a konec? Tak to by nešlo! Velice často zapomínáme na plochy, kde se usazují malé částečky nečistot. V důsledku nepořádného úklidu mohou způsobit dokonce až astma.

Kam se tedy nezapomenout podívat?

  • Na skříně
  • Na kliky a úchytky
  • Na vypínače
  • Na židle
  • Na rámy dveří
  • Na technické vychytávky – telefon, klávesnici, myš, televizní ovladač.

Hurá do úklidu! Vrhněte se do něj s chutí! Odměnou vám bude nablýskaný domov, ve kterém se nemusíte bát nečistot!

Autorský text | foto: unsplash.com

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu