Jak si udržet teplo domova i přes zimní období?

Po rekordních letních vedrech byl pokles teploty trochu šokem. Teplo domova může být drahé, a proto jsme pro vás připravili několik tipů, jak v zimě udržet váš dům v teple, aniž by vám to zruinovalo rozpočet.

Namontujte polici nad radiátory

Řiďte tok tepla po místnosti pomocí police. Montáž plovoucí police nad radiátor pomůže rozehnat teplo po místnosti a zastaví stoupání ke stropu, kde bude zbytečné. Navíc nabízejí úložný prostor, nebo na ně můžete vystavit fotky své rodiny.

Udržujte závěsy roztažené do 15:00

Jakékoli sluneční světlo přirozeně zahřeje místnost, což rozhodně pomůže. Slunce v zimě obvykle zapadá kolem 16:00, takže pro maximální využití přirozeného tepla mějte závěsy otevřené až do 15:00.

Uspořádejte nábytek

Pokud se snažíte zůstat v zimě doma v teple, buďte strategičtí ohledně umístění nábytku. Ujistěte se, že pohovka nebo postel neblokují radiátor, protože by to mohlo zabránit zahřívání celé místnosti.

Okna odolná proti průvanu

Okna odolná proti průvanu jsou jednoduchý a užitečný úkol pro domácí kutily. Vše, co musíte udělat, je nalepit na okenní rám samolepicí pěnovou pásku (nebo požádat místního kutila, aby tuto práci provedl).

Také v trhlinách mezi okenními rámy a okolními stěnami se objevuje průvan – stojí za to zvážit použití tmelu.

Nepřehlédněte: Renovace domu či bytu: Poradíme vám, jaké investice se vyplatí nejvíc.

Izolujte dveře

Ať jsou vaše dveře staré nebo nové, stále by jim mohlo prospět, kdybyste mezi dveře a rám namontovali izolační lišty. To může fungovat pro vnitřní i vnější dveře. Pro mezery mezi spodní částí dveří a podlahou si můžete zakoupit speciální „zabraňovač“ průvanu v podobě plyšových tyčí.

Izolujte půdu

Pokud jste to neudělali, mohli byste ze střechy ztrácet až čtvrtinu tepla v domě. Izolace podkroví nebo střechy je jednoduchý a efektivní způsob, jak zmenšit tepelné ztráty a snížit ty otravné účty za vytápění. Izolace podkroví je účinná po dobu nejméně 40 let a měla by se mnohonásobně splatit.

Zakryjte klíčové dírky

Můžete nasadit účelový kryt, který zabrání pronikání větru – jednoduché, ale účinné.

Utěsněte soklové lišty

Může se to zdát jako malá změna, ale použití tmelu k vyplnění mezer mezi horní a spodní částí soklových lišt může skutečně udržet teplo.

Čtěte také: Rekonstrukce proměnila starý statek v bydlení snů.

Před položením koberce dejte podložku

Koberce a podložky na podlahu, které si vyberete, mohou také výrazně ovlivnit izolaci vašeho domu. Podle odborníků ze společnosti Carpetright vám položení správné podložky na podlahu pod koberec může ušetřit až 15 procent vašich účtů za energii.

Vše, co nyní potřebujete, je horká čokoláda a dobrá kniha. Zůstaňte pěkně v teple!

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu