Bylinky, které vám pomohou při chřipce i nachlazení

Podzim patří k období, které je plné nejrůznějších nachlazení, viróz a chřipek. Ne vždy je však potřeba sahat rovnou po lécích z lékárny. Víte o tom, že spoustu bojovníků za vaše zdraví najdete i u sebe doma? Můžete si je bez větších obtíží vypěstovat, navíc se ubráníte mnohdy zbytečné chemii. Na pomoc vám mohou vyrazit například angínovník, chřipkovník, echinacea nebo třeba rýmovník.

Rýmovník proti rýmě

Rýmovník pomáhá při rýmě a uvolňuje dýchací cesty. Na první pohled byste si jej nejspíš nevšimli, avšak poté, co si z něj utrhnete lístek a promnete ho mezi prsty, ucítíte příjemné mentolové aroma. Lístky rýmovníku však můžete použít i jinak než jen k přičichnutí. Můžete si z něj udělat výborný čaj, který vám pomůže v boji proti chřipce i nachlazení, navíc vám uvolní dýchací cesty. Vyzkoušet jej však můžete i při průjmu. Rýmovník patří k rostlinám, které můžete mít v ložnici. Bude čistit vzduch a vám se bude během spánku mnohem lépe dýchat. K pěstování rýmovníku vám bude stačit obyčejný substrát určený pro bylinky a mírná zálivka. Snažte se jej umístit blízko oknu, avšak ne do průvanu. Rýmovník můžete množit tak, že si uříznete jeden „řízek“, ten pak ponoříte do vody do doby, než zakoření. Poté jej zasadíte do substrátu.

Čtěte také: Luxusně vypadající postel? Řekneme vám, jak na to

Zdroj: pixabay.com

Angínovník jako balzám na vaše hlasivky

Angínovník čínský je skvělým pomocníkem v boji proti angíně, ale i při zánětech močových cest. Nejen, že se jedná o léčivou rostlinu, ale navíc o rostlinu, která je hezká i na pohled díky svým květům připomínajícím lilie. Při léčbě se používají listy, které se mohou při nemoci žvýkat. Můžeme si z něj však uvařit také čaj, který léčí bolest v krku, hlasivky, ale i záněty močových cest. Za den můžete vyžvýkat maximálně 5 až 6 lístků, jinak by se mohla dostavit alergická reakce. Angínovník není vhodný pro těhotné ženy a kuřáky. Angínovník pěstujte v substrátu, který bude obsahovat také trochu písku. Má rád vlhko a denní světlo.

Chřipkovník nejen při chřipce

Chřipkovník se velmi podobá rýmovníku – můžete si z něj uvařit čaj, musíte být však pozorní, co se týče dávkování. Na jeden šálek čaje stačí jeden lístek chřipkovníku. Použít jej však můžete i na výrobu sirupu či k inhalaci. Chřipkovník vám nepomůže jen při chřipce, ale i při nachlazení, problémech s dýchacími cestami, střevních a žaludečních problémech. Mnozí jej využívají také při žlučníkových kamenech a zánětech ledvin. Pěstuje se stejně jako rýmovník.

Zdroj: pixabay.com

Nepřehlédněte: Jak správně krmit psa? Kvalitně a pravidelně

Echinacea na dutiny

Echinacea pomáhá v boji proti chřipce a nachlazení, také vám může pomoci s posílením organismu. Pomůže vám však také při onemocnění nosních dutin a dýchacích cest. A jak si echinaceu připravit? Do malé skleničky nasypte pár lžic najemno nakrájené echinacey (květy, lodyhy i listy – čerstvé). Skleničku naplňte z jedné třetiny. Můžete přidat i 15 % kořene. Poté přidejte 50% alkohol a sklenici postavte na sluníčko. Na tři týdny. Každý den protřepejte, poté obsah slijte do lahviček. Užívá se jedna lžička ráno na lačno.

Autorský text | foto: pixabay.com

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu