Zimní čas, ale i advent nás lákají k tomu, abychom se věnovali odpočinku. A to je správně. Zatímco o přírodu, kterou máte za okny, je již postaráno, zbývá zde otázka, jak se postarat v zimě o pokojové rostliny. Protože i ty potřebují náležitou péči.
Kam pokojové rostliny postavit?
Během jarních a letních měsíců máte jistě jasno v tom, kde byste měli své pokojové rostliny umístit. Jak ale postupovat v zimě? Ačkoliv se vašim rostlinám dařilo na parapetu, v zimě, když radiátor běží na plno, to nebude to pravé ořechové.
Čtěte také: Vánoční hvězda se stane dokonalou adventní ozdobou vašeho domova
Suchý vzduch bude přesušovat substrát – a zvýšená zálivka tento problém nevyřeší. Naopak můžete zadělat na zahnívání jemných kořínků a následně celého kořenového balu. I proto pokojové rostliny přemístěte tam, kde bude stabilní teplota a dostatek světla. Všechny rostliny braňte před průvanem, ten nemají rostliny rády. Své o tom ví například vánoční hvězda, která je na výkyvy teplot obzvlášť citlivá.
Jak je zalévat?
Co se týče zálivky, buďte opatrní. Květiny je třeba pravidelně kontrolovat, zaměřit se na vlhkost substrátu. Pokud je rostlina přelitá, většinou to poznáte podle hnědých skvrn na listech, nedostatek závlahy zase poznáte podle povadlých listů. Četnost zalévání záleží na typu rostliny, ale také na vlhkosti vzduchu v místnosti či vzdálenosti rostlin od topení. Optimální kontrola je jednou do týdne.
A co přesazování?
Pokud chcete přesazovat, zvažte, zda tuto činnost nenecháte raději na jarní měsíce, kdy jsou květiny silné a šok z přesazení zvládnou bez problémů. Pokud je však rostlina velká a květináč malý (někdy může svým růstem rostlina překvapit), na nic nečekejte a přesazujte rovnou. Během období vegetativního klidu však rostlinky nehnojte.
Nepřehlédněte: Vytvořte si útulný domov za pomoci textilií
Pozor na škůdce
Teplo v pokojích spolu s jejich klimatem jsou skvělou příležitostí pro škůdce. Život vám mohou otravovat zejména malé černé mušky, které se jmenují smutnice. Pokud vás trápí jejich výskyt, měli byste si příště hlídat, aby nebyl substrát příliš mokrý. Pokud s nimi bojujete, je třeba nechat zeminu vyschnout – zalévejte ideálně do podmisky. V zemině mají smutnice svá vajíčka, odkud se líhnou další mušky. Pomoci vám může také vrstva křemičitého písku, který larvy udusí. Pomoci vám mohou také lepivé štítky, které se rozmisťují přímo do květináčů. Mušky se na ně budou lepit. Tyto štítky měňte do doby, než se smutnic úplně zbavíte.
Autorský text