Vánoční hvězda se stane dokonalou adventní ozdobou vašeho domova

Vánoční hvězda je neodmyslitelnou součástí každoročního adventu. Tato rostlina známá také je Pryšec nádherný nebo také poinsettie pochází z příjmení prvního velvyslance USA v Mexiku. Ten ji totiž v roce 1825 přivezl do Spojených států amerických, odkud se hvězda dostala do celého světa. Ale proč je tato květina spojována právě s časem Vánoc?

Legend hovořících o tom, jak se tato rostlinka dostala do spojení s Vánoci, je mnoho. Jedna z legend hovoří o dívce z Mexika (v 16. století), která neměla dostatek peněz na to, aby mohla Ježíškovi věnovat dar na oslavu jeho narození. Této dívce měl anděl poradit, aby po cestě natrhala plevel, který bylo třeba položit na oltář. Poté, co ta dívka učinila, měly z plevele začít rašit karmínově rudé květy. Tato barva měla odkazovat na ukřižování Ježíše a prolití jeho krve. Tvar listů má připomínat betlémskou hvězdu. Kde je ale pravda?

Čtěte také: Když dekorace hrají prim aneb penthouse plný barev

Odkud se vzalo spojení Vánoc s touto rostlinou?

Pokud hledáte pravdu, měli byste vědět, že za spojením vánoční hvězdy s Vánoci stojí zejména chytrá propagace rodiny německých imigrantů Eckových. Ti tuto rostlinu milovali natolik, že si ve Spojených státech amerických pořídili celý sad na tyto květiny. Spolu s květinami začali propagovat její spojení s Vánoci. Jeden z potomků této rodiny dokonce za účelem propagace vystupoval ve vánočních pořadech. Díky technice roubování bylo možné květiny rozeslat do nejrůznějších TV stanic. V devadesátých letech se zjistila, jak rodina dosahovala toho, že květiny vypadaly tak krásně. Tím došlo k masivnímu rozšíření vánoční hvězdy po celém světě.

Správná péče je velmi důležitá

Spousta z vás jistě dostává vánoční hvězdu darem, nebo ji sami někomu darujete. A to obvykle v období adventu. V případě, že zakoupíte opravdu zdravou rostlinku a budete se ho ni vhodně starat, může váš domov zdobit i dlouho po Vánocích. Při nákupu se zaměřujte zejména na rostliny, které nebyly ve venkovních prostorách.  Hvězdy nemají rády chlad, ale ani průvan. Pak se nemůžete divit, že vám bude doma brzo opadávat.

Zdroj: pixabay.com

Nepřehlédněte: Vytvořte si útulný domov za pomoci textilií

Miluje vodu, ale nesmíte to s ní přehnat

Při výběru se vyhněte rostlinám se žlutými listy. Ty by měly být pevné a na první pohled sytě zbarvené. Z obchodu kytku přepravujte dobře zabalenou – i v několika vrstvách papíru. Teplotní šok během přepravy zahubil nejednu hezkou kytku. Doma ji dejte mimo průvan, ale i přímé slunce. Uchovávejte ji při teplotě kolem 20 stupňů a v polostínu. Zemina u rostlinky by měla být stále vlhká, ale ne přelitá – na to je vánoční hvězda náchylná. V případě, že bude hvězda vadnout, bude ji stačit znovu zalít.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu