Dveře plní nejen praktickou, ale také estetickou funkci. Nejen, že nás chrání před okolním světem a umožňují nám vytvořit si vlastní soukromí, ale také umí oddělit jednotlivé pokoje se vkusem. Víte však, jaké interiérové dveře byste si měli vybrat?
Skleněné dveře
To, jaký má daná osoba vkus, se dá poznat už podle dveří, které se nacházejí v jejím interiéru. Pokud hledáte kousek, s nímž nešlápnete vedle nikdy, jsou sázkou na jistotu celoskleněné dveře. Sklo však nemusí být jen čiré – takové dveře vám příliš soukromí nedopřejí; sklo může být různě pískované, gravírované, ale klidně opatřené grafickým potiskem. Takové dveře můžete použít i do koupelny. Pokud mají dveře plnit jen estetickou roli, můžete samozřejmě sáhnout i po čirém sklu nebo zabarveném sklu. Do interiéru s dětmi hledejte dveře s tvrzeným sklem, které se jen tak nerozbije.
Čtěte také: Ložní povlečení a rozměry letem světem
Plné dveře
Pokud chcete, aby se u vás doma vyjímala krása různých materiálů, kresba dřeva, případně různé barevné laky či dekory, budou vhodnou volbou plné dveře, kde všechny tyto prvky dokonale vyniknou. Při výběru celoplošných dveří dbejte nejen na cenu, ale zejména na kvalitu materiálu a zpracování dveří – ty předurčí jejich životnost.
Prosklené dveře
Prosklené dveře jsou kompromisem mezi skleněnými a plnými dveřmi. Kloubí v sobě funkčnost spolu s designem. V současnosti si můžete vybírat z kousků, které jsou promyšleny do posledního detailu. Nejen, že propouštějí světlo do prostoru, ale také dodávají dveřím osobitý vzhled.
Nepřehlédněte: Nenároční domácí mazlíčci, kteří jsou vhodní i do bytu
Posuvné či otočné?
Kromě vzhledu si musíte vybrat i funkčnost dveří. Budete chtít klasické otočné dveře, které nainstalujete do pantů na stěně? Nebo chcete nadčasovější možnost, která zabere mnohem méně místa, a dáte přednost posuvným dveřím, které budete sunout po stěně, případně rovnou do pouzdra?
A co rozměry?
Dveře se běžně vyrábějí v šířkách 70 cm, 80 cm a 90 cm. U starších objektů se můžete setkat i s 60 centimetry, tento rozměr však neodpovídá normám u dřevostaveb. U vstupních dveří do rodinného domu se doporučuje minimální šířka 80 cm, ale doporučovaná je 90 cm. U interiérových dveří je ideální šířka 80 cm, u dveří do koupelny, na toaletu či do šatny postačí 70 cm. Dříve se používalo 60 cm. Pokud máte doma osobu se sníženou schopností pohybu, měli byste tyto šířky zvětšit o 10 cm.
Když se podíváme na výšku dveří, za standart se považuje výška 197 centimetrů, setkat se však můžete i s dveřmi o výšce 210 cm – jde o praktičtější volbu pro vyšší členy v domácnosti.
Autorský text