Nenároční domácí mazlíčci, kteří jsou vhodní i do bytu

Chtěli byste mít doma malé zvířátko, ale netroufáte si na poměrně náročnou péči o pejska nebo kočičku? V tom případě si vyberte domácí zvíře, které není na péči vůbec náročné, navíc vám může snadno zpestřit váš život.

Vybrat si domácího mazlíčka do domácnosti není vždy snadný úkol. Jaké zvířátko byste měli zvolit, abyste byli schopni se o něj postarat? A to i v případě, že jste začátečník? Jaké zvířátko je vhodné i do domácnosti s alergikem? Máme pro vás několik tipů.

Čtěte také: Jaké nádobí nepatří do myčky? Vyhněte se nejčastějším chybám

Kanárek zpěvavý

Chování ptactva může být samostatnou kapitolou – na světě je spousta druhů a každý z nich vyžaduje specifické podmínky pro život. Pokud jste však začínajícím chovatelem, budete muset najít ptáčka, který bude dobře prospívat také v obyčejných domácích podmínkách. Jedním takovým může být třeba kanárek, který vás potěší nejen svým dováděním, ale také zpěvem. Nejspokojenější bude v prostorné kleci se sépiovou kostí, přístupem ke krmení a nádobkou na koupání.

Malý křeček

Chcete mít mazlíčka, který bude roztomilý? A vůbec by vám nevadilo dívat se na nadýchanou a chlupatou kuličku? V případě, že nemáte žádné alergie, je pro vás vhodný i kamarád se srstí. Ať už si vyberete morče, králíčka nebo křečka, chybu neuděláte. Malý křeček uspokojí vaše touhy po domácím mazlíčkovi, navíc nebude stát tolik, co pes. K životu mu stačí čistá klec, nějaká prolézačka a dobré jídlo. Velmi přátelský je křeček džungarský – nezapomínejte však, že křečci jsou aktivní zejména v noci.

Zdroj: pixabay.com

Želva

Suchozemská želva patří mezi další méně náročné mazlíčky. Každý druh želvy má jiné potřeby, proto buďte při jejím výběru pečliví. Jediným problémem může být zimování suchozemských želv, kterého se bojí nejeden začínající chovatel. Želvy nepotřebují žádnou pozornost, nebude jim vadit, když nebudete doma. Myslete však na to, že želva žije dlouho – a proto vám bude dělat společnost po dlouhá léta. Ideálním společníkem pro začátečníka je želva zelenavá, která má v dospělosti kolem 20 centimetrů. Vyhledává rostlinnou stravu, tu musíte doplnit o zdroj vápníku. Želvu musíte dát občas na sluníčko, nebo zajistěte osvětlení umělým zdrojem UV záření. V teráriu by měla být dostatečná vlhkost.

Nepřehlédněte: Chcete prodloužit životnost své matrace? Pak zvažte koupi podložky na matraci

Achatina – pro milovníky šneků

Mezi další nenáročné mazlíčky, na které však nemá žaludek úplně každý, patří šneci. Achatina dorůstá až 20 cm, prospívat bude ve skleněném teráriu či větším plastovém boxu s otvory na dýchání. Jejich potravu tvoří ovoce se zeleninou, milují salát, okurky, ale i odřezky z kuchyně. Nezapomeňte jejich domeček pořádně uzavřít, rády utíkají ven. V jejich stavě se musí nacházet také zdroj vápníku potřebný pro růst jejich ulity. To můžete vyřešit sépiovou kostí či vaječnými skořápkami. 

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu