Křeček patří mezi drobné hlodavce, kteří patří mezi domácí mazlíčky spousty z nás již po dlouhá léta. Díky jejich nenáročnosti patří mezi oblíbené mazlíčky. Chcete si pořídit také jednoho? Pak pro vás máme informace, které je dobré znát.
Jak chovat křečka?
Prosí vás vaše děti o to, abyste jim pořídili živého kamaráda? Ještě předtím, než jim pořídíte psa či kočku, zvažte pořízení něčeho menšího a méně náročného. Kromě morčat se může jednat i o křečka. Když uvidíte, že děti péči o něj zvládají, můžete časem uvažovat o náročnějším mazlíčkovi. Víte však, jak se o křečka starat tak, aby byl spokojený?
Víte o tom, že se můžete v různých koutech světa setkat až s dvaceti druhy křečků? V našich končinách se však chová zejména pět křečků: křeček zlatý, džungarský, Campbellův, Roborovského a čínský.
Čtěte také: Nenároční domácí mazlíčci, kteří jsou vhodní i do bytu
Co křeček potřebuje?
Stejně jako jiní domácí mazlíčci i křeček potřebuje svoje zázemí. Tím by měla být klec, ideálně o rozměrech 40 × 30 × 30 cm. Čím větší klec pořídíte, tím spokojenější křeček bude. Pokud bude klec drátěná, mezery mezi dráty by měly být velké maximálně 1,2 cm. Pokud bude mezera větší, bude vám hrozit útěk křečka. K jeho útěku mu totiž stačí dírka, do které se mu vejde hlava.
Křeček patří mezi aktivní zvířátka – i proto mu musíte vymyslet zábavu. Ideálně ve formě hraček, prolézaček, točícího se kola a jiných. Součástí klece musí být také vhodná podestýlka. Věděli jste, že si v přírodě umí křeček vyhrabat i jeden metr hlubokou noru? Pokud bude mít v kleci silnější vrstvu podestýlky, bude se prohrabávat na dno klece. Jako podestýlku používejte papírovou podestýlku pro hlodavce, hobliny, kukuřičné stelivo nebo dřevěné pelety. Nikdy nepoužívejte kočičí podestýlku.
Nepřehlédněte: Chcete, aby vám pračka dlouho a dobře sloužila? Vyzkoušejte tyto jednoduché triky
Křeček většinu dne prospí, aktivní bude hlavně v noci. I proto mu dejte do klece domeček, kam si může během dne v klidu zalézt a spát. Přes den jej zbytečně nebuďte.
Jak křečka krmit?
Vodu měňte křečkovi za čistou každý druhý den, pořiďte mu také misku na krmivo. V obchodech můžete sehnat namíchané krmivo speciálně určené pro křečky, občas jim můžete přilepšit něčím zeleným. Křeček nepohrdne jetelem či trávou. Miluje také mrkev, hlávkový salát, brokolici, květák či salátovou okurku. Možná vás překvapí, že miluje i ovoce, kam patří banány, jahody a jablka. Nezapomínejte ani na dýňová nebo slunečnicová semínka. Křeček si část potravy bude schovávat „na horší časy“. Proto se nedivte, že bude jídlo shromažďovat v rohu klece.
Zuby křečkovi neustále dorůstají, proto si je musí mít kde obrušovat. Kupte mu minerální kámen, klacík či dřevěnou tyčku. Nechcete, aby se pustil do klece. Křeček je spíše samotář, nejlépe mu bude v kleci samotnému.
Autorský text