Zima už definitivně skončila – což je ideální čas na to, abychom se vrhli na všechny práce spojené se svými zahradami. Pokud vlastníte i zahradní jezírko, měli byste jej odzimovat a připravit na sezonu. Ideální čas pro přípravu zahradního jezírka nastává ve chvíli, kdy venkovní teplota dlouhodobě neklesá pod 7 stupňů Celsia.
Čím lépe své zahradní jezírko připravíte, tím líp bude vypadat během celé nastávající sezony. I proto nic nepodceňujte. Jestliže ve svém jezírku nemáte žádné ryby (žáby a další drobné živočichy nepočítáme), bude pro vás příprava jezírka mnohem snazší. Co se týče drobných živočichů, nezbavujte se jich, pomáhají vám v jezírku udržet biologickou rovnováhu.
A její nastavení je během jarních měsíců opravdu důležité. Odrazí se i v čistotě vody. U větších jezírek (nádrž do 5 metrů čtverečních s hloubkou do jednoho metru) se biologická rovnováha udržuje mnohem snadněji než v menším jezírku, kdy může znamenat problém sebemenší změna teploty.
Čtěte také: Nevíte, co se starými pneumatikami? Použijte je k vytvoření stylových dekorací!
Zjistěte, jaké škody vznikly
Ze všeho nejdříve musíte důkladně zkontrolovat břehy jezírka, zjistěte, zda se neuvolnily desky či kameny, ale zkontrolujte také uložení folie. Okolní dlažbu a dřevěné plochy zbavte případného řasového porostu. V případě betonových nádrží zkontrolujte, zda se na jezírku neobjevily praskliny. Jestliže ano, zvažte vyložení vašeho jezírka folií. Ani sebelepší oprava v případě betonu nevydrží věčnost.
Budete potřebovat i technologii
Systém proti zamrznutí odmontujte, očistěte a uložte na suché místo. Před prvním použitím je třeba zkontrolovat veškerou techniku, kam patří skimmer, vzduchovací kompresor, osvětlení jezírka, ale i přívody a spínače. Čerpadlo smontujte a zapojte, před použitím jej však zbavte vodního kamene. Svoji pozornost musíte věnovat také filtru, který je třeba pořádně propláchnout a umýt. Jestli jste filtr používali i v zimě, musíte jej zkontrolovat. Mráz na něm mohl způsobit praskliny, případně mohly popraskat těsnící kroužky.
Právě nyní je ideální čas také na vyčištění a opravu (v případě potřeby) vodovodního potrubí, kohoutků, ale i pročištění či výměnu filtračního materiálu. Filtraci spusťte až ve chvíli, kdy se přesvědčíte, že je v bezchybném stavu. Okem neviditelné nečistoty můžete zničit pomocí UV lampy. Před zapnutím lampy ji musíte zkontrolovat, případně vyměnit UV zářič.
Nepřehlédněte: Tipy na nenáročné rostliny, jejichž pěstování zvládne každý
Čistota je důležitá
Jezírko, jeho stěny i dno důkladně očistěte od všech nashromážděných nečistot, větviček, odumřelých řas, listí, ale i zbytků uhynulých rostlin. Čím více odpadu v jezírku máte, tím více se v něm budou dělat řasy. Hrubé nečistoty vyčistíte rukama, síťkou, ale i hráběmi. Pokud máte, můžete použít i jezírkový vysavač. Ten můžete používat opakovaně – i v průběhu sezony.
Zelený zákal vody však mechanickou cestou neodstraníte. Ten způsobují sinice, které se ve vodě množí jako důsledek jiných nečistot. K jejich likvidaci použijte přípravek určený pro jezírka. Ten vytvoří ve vodě jemnou sraženinu a stlačí sinice na dno, odkud je vysajete.
Bakterie, které nejsou na škodu
Pokud chcete učinit preventivní opatření proti zakalení vody, je vhodné včasně dodávat jezírku správný poměr užitečných bakteriálních kultur. Abyste dosáhli rovnováhy ve vodě, použijte přípravek Baenzy (Start), který smícháte v nádobě s vodou a poté vylijete do jezírka. Bakterie se uchytí na filtru či kačírku, kde se rozmnoží. Jejich růstem dochází k požírání organického materiálu – voda pak není při nasazení ryb či rostlin tolik zatížena.
Vzhledem k tomu, že se v jarních a letních měsících voda v jezírku rychle prohřívá a životní procesy všech organismů se zrychlují, pravidelně měřte testerem její kvalitu. Tester vám pomůže zjistit, zda se některé ze sledovaných parametrů neodchylují od normálních hodnot (alkalita, dusičnany, dusitany, tvrdost a PH). Různé odchylky můžete snadno regulovat vhodnými přípravky. Alespoň jednou týdně je třeba vyměnit cca 10 procent vody v jezírku za novou.
I jezírko by mělo být hezké na pohled
Aby bylo jezírko hezké na pohled, je třeba jej osadit rostlinami. Některé jsou silnější, jiné zase méně průbojné a pomalejší. Musíte zajistit, aby první rostliny nijak neutlačovaly druhé. Chybějící rostliny je třeba dosadit, ty čilejší zase regulovat. Všechny odumřelé rostliny ostříhejte nebo ořežte. Okrasné trávy zastříhněte do výšky těsně nad novými výhonky – to je však třeba udělat dřív, než se rostliny probudí po zimě k životu.
Autorský text