Medvědí česnek je v poslední době oblíbený stále víc – a není divu. Nejen, že detoxikuje organismus, ale také skvěle chutná. Nemluvě o jeho pozitivních účincích na imunitu. Bohužel – na medvědím česneku si můžete pochutnat jen dva měsíce v roce. Proto neváhejte a nasušte si jej do zásoby.
Kam můžete vyrazit na medvědí česnek?
S medvědím česnekem se setkáte nejčastěji v lužních, listnatých lesích, případně v hájích – miluje totiž vlhko, ale i stín. Nejčastěji roste kolem potoků či na úpatí svahů. V našich lesích se setkáte se dvěma druhy česneku – s českým pravým a ukrajinským. S pravým se setkáte zejména ve východních Čechách a v moravské oblasti. Ukrajinský je spíše na Moravě.
Čtěte také: Tipy na nenáročné rostliny, jejichž pěstování zvládne každý
Pozor na konvalinky
Medvědí česnek má dlouhé listy zelené barvy s podlouhlými žilkami. Konvalinky mají téměř stejné listy, ale narozdíl od medvědího česneku jsou prudce jedovaté. Rozeznat tyto dvě rostliny od sebe se tak může stát náročnou disciplínou. Ačkoliv medvědí česnek poznáte po čichu, jistě nebudete při sběru čichat ke každému jednomu lístku. Rozlišit je můžete i podle toho, že listy česneku rostou ze země a jednotlivě, zatímco listy konvalinky rostou po dvou ze společného stonku. Květ konvalinky poznáte podle vůně. Medvědí česnek voní po česneku.
Kdy můžete medvědí česnek sbírat?
Medvědí česnek se obecně sbírá v průběhu dubna a začátkem května. Vše záleží na lokalitě a počasí. Mnozí odborníci doporučují sbírat medvědí česnek před tím, než začne kvést, v tuto dobu obsahuje nejvíc živin. Jakmile česnek odkvete, listy zežloutnou a uschnou.
Nepřehlédněte: Nevíte, co se starými pneumatikami? Použijte je k vytvoření stylových dekorací!
Pěstujte jej i doma
Víte o tom, že můžete pěstovat medvědí česnek i na svojí zahradě? Semena česneku se vysávají mezi zářím a listopadem do hloubky jednoho centimetru. Klíčení může trvat dlouho – klidně i jeden měsíc. Další možností je zakoupení cibulek v předpěstovaných květináčích. Cibulky se vysazují společně po 5 až 10 kusech pod ovocné či jiné listnaté stromy, ideálně na sever. Pěstovat jej můžete i na balkonu v květináči, avšak v omezeném množství. Zeminu, kam budete česnek sadit, nehnojte.
Jak medvědí česnek využít v kuchyni?
Využití medvědího česneku v kuchyni je opravdu pestré. Můžete jej přidat do pomazánek, salátů, polévek, ale i do bylinkového másla. Skvěle chutná s těstovinami, ale i masem. Můžete jej použít všude tam, kde byste použili klasický česnek, případně koření. Skvěle chutná také pesto vyrobené z medvědího česneku. Ochutí skvěle samotný chleba s máslem, ale i brambory nebo sýr. Jeho konzumaci vyzkoušejte také v syrové podobě, protože jen tak vás obdaří všemi svými vitaminy a životu prospěšnými látkami. Tepelnou úpravou se často velká část těchto tělu prospěšných živin zničí.
Autorský text