Bojujete s plísní okolo oken a zatím bez úspěchu? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud jste našli okolo oken plíseň, hlavně nad tím nemávněte rukou. Tento tichý záškodník, ač na to nevypadá, je schopný zlikvidovat interiér a značně přitížit i zdraví. Rozhodně plíseň nepodceňujte a vyhlaste jí okamžitou válku!

Noční můra – plíseň okolo okna

Klasickým místem, kde se plíseň objeví a vy máte šanci rychle si jí všimnout, jsou okna.  Většinou je umístěna v rozích a nenápadně se rozšiřuje. Často se objevuje po výměně starých oken a to za nová plastová. Prostory se utěsní a plísni se tak daří lépe. Nebojte stále je šance zasáhnout a plíseň zlikvidovat.

Větrání – základ úspěchu

První zásada je časté větrání. Čerství vzduch je velkým a cenným pomocníkem. Velmi častou chybou je při montáži nových oken fakt, že díky jejich skvělým těsnícím schopnostem, lidé přestanou větrat. Starší okna propouštějí více vzduchu zvenčí a dochází tak k samovolnému větrání. To brání vzniku plísní, ale nás to stojí více náklady na vytápění a starosti s netěsnícími okny.

Kdo za to může?

Vlhkost, která se v bytě nashromáždí, nemá kam přes plastová okna uniknout. Pokud se nenaučíme pravidelně větrat, bude plíseň naším tichým spolubydlícím i nadále. Myslíte si, že nemáte problém s vlhkým bytem? Sušíte v koupelně prádlo? Sprchujete se? Myjete nádobí? Vaříte? I jen pouhým dýcháním člověk produkuje vlhkost. Proto tedy mezi nejvíce ohrožené místnosti patří koupelny, kuchyně, ložnice.

Proč zrovna rohy oken?

Výhodou je, že na tomto místě máme šanci plíseň brzo zpozorovat a začít s ní bojovat. Ale říkáte si proč právě tam? Vlhkost se sráží na studených místech. Okenní rám je ideální místo. Nejdříve si můžete všimnout, že začnou rámy rosit. Voda, která se zde vysráží, steče na parapet a omítka v okolí okna jí pohltí. Díky stálému přísunu vlhkosti, tak má plíseň skvělé podmínky pro růst.

Větrejte denně 10 minut

Otevřete okno dokořán a nechte vyměnit vzduch v místnosti. Stačí okolo 10 minut a v zimě dojde i k nejmenším tepelným ztrátám. Pouhým větráním na tzv. ventilaci trvá v řádu hodiny, než se vymění vzduch v místnosti a mezi tím, se vám může začít srážet vlhkost na okenních rámech. Pokud se voda vysráží, utřete ji a místo v rozích můžete preventivně ošetřit roztokem, bojujícím proti plísním. Okna si nechce čas od času seřídit, ať fungují, jak mají.  Pokud budete dodržovat větrání, topení v místnostech plíseň si na vás nepřijde.

Autor: redakce BydlimeChytre.cz

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat​

CarsMag.cz - aktuálně čte 33 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 48 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 33 lidí
Volkswagen má zájem o JAC

Volkswagen má zájem o JAC

(i)

Volkswagen spolu s automobilkou JAC již dnes spolupracuje na vývoji elektromobilů. Nyní by rád koupil větší podíl této společnosti. JAC Motors členem VW Group..

doba čtení: minutu Přečíst
ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 33 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí
Interview se Stephenem Kingem

Interview se Stephenem Kingem

(i)

Již téměř půl století děsí Stephen King milióny fanoušků svými knihami po celém světě. Některé z nich se dočkaly svého zfilmování a fenomenálního úspěchu a ji..

doba čtení: 2 minuty Přečíst
GirlWorld.cz - aktuálně čte 48 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 50 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 16 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 50 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 36 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 16 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 48 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 33 lidí
Boj s hořícím elektromobilem?

Boj s hořícím elektromobilem?

(i)

Hořící elektromobil či hybrid vyžadují od hasičů rozlišný zásah než v případě hořícího konvenčního automobilu. Šup s ním do vody! Elektromobilů a hybridů na s..

doba čtení: minutu Přečíst
StoryMag.cz - aktuálně čte 18 lidí
Šokující fakta o lidském mozku

Šokující fakta o lidském mozku

(i)

Lidský mozek je jedním z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Tvoří součást centrální nervové soustavy a je to jeho nejsložitější část. Má schopnost přijíma..

doba čtení: 2 minuty Přečíst
GirlWorld.cz - aktuálně čte 48 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 50 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 36 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 48 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 18 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 48 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 48 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 50 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 18 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 16 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 36 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 33 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 16 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 48 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 18 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 40 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 18 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí
Odlehčení těla a mysli

Odlehčení těla a mysli

(i)

Vyšetřete si chvilku jen a jen na sebe. Proč? Je ideální čas na to, abyste hodili za hlavu přebytečná kila, stres z práce a znovu našli harmonii.  Buďte aktiv..

doba čtení: minutu Přečíst
ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 48 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 48 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 16 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 49 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 33 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 36 lidí
Články pro Vás

Notice: Undefined index: viewed_posts in /var/www/bydlimechytre.cz/www/www/wp-content/plugins/m29-relative-posts/relative-posts.php on line 199