Čeká vás lepení tapet? Poradíme vám, jak na to

Po krátké přestávce se tapety opět dostávají do popředí, co se jejich použití v interiérech týče. Vybírat si můžete z obrovského množství barev, ale i vzorů. Není proto divu, že si tapety našli cestu do spousty českých domácností, kde svým vzhledem jen tak neomrzí. Pokud se chystáte tapety začlenit i do svého domova, máme pro vás hned několik tipů, jak na to.

I když se to na první pohled nezdá, práce s tapetami je poměrně jednoduchá. Pro snazší instalaci se tapety prodávají v rolích, pokud se vám je nepovede nalepit dle vašich představ, můžete nepovedený kus snadno odstranit a zkusit to znovu. To samé platí v případě, kdy chcete starý vzor vyměnit za nový.

Jak vybrat vhodnou tapetu?

Na trhu je k dostání hned několik druhů tapet, kdy má každá z nich různé vlastnosti. I proto je třeba při jejich výběru zohlednit prostor, do něhož je budete lepit. Vybírat si můžete totiž z tapet omyvatelných, které jsou vhodné do prostor s vyšší vlhkostí, ale třeba i z tapet s plastickým vzorem.

Čtěte také: Byt 4+kk: Když je jednoduchost v hlavní roli

Vliesové tapety

Vliesové tapety nejsou na trhu stejně dlouho jako jiné druhy tapet, přesto se však těší velké oblibě. A proč? Protože mají několik kladných vlastností. Jednou z nich je prodyšnost, proto se nemusíte bát toho, že by stěna za tapetou zplesnivěla. Dalším plusem je jejich vysoká pevnost, barevná stálost, ale také skvělá zvuková a tepelná izolace. Jde o univerzální druh tapety, který je vhodný do jakékoliv místnosti.

Vinylové tapety

Vinylové tapety jsou vyráběny z vinylové vrstvy, která je nanášena na podklad z papíru. O kvalitě tapet zde rozhoduje zejména zmíněná vinylová vrstva – čím je vrstev více, tím je tapeta kvalitnější a pevnější. Tento druh tapet je nejen odolný, ale také omyvatelný. Současně fungují jako částečný izolant tepla. Vinylovou tapetu můžete nalepit jak na omítku, tak i na sádrokarton, umakart nebo beton. Tapeta skryje drobné nedokonalosti – bohužel není prodyšná, proto ji nelepte na zdi se zvýšenou vlhkostí.

Papírové tapety

Papírové tapety jsou v Česku nejznámější. Koupit můžete jak jednovrstvé, tak i dvojvrstvé. Pokud chcete ušetřit, kupte si papírovou tapetu, která je ze všech typů tapet nejlevnější. Nevýhodu však vidíme ve faktu, že takovou tapetu nelze omývat, navíc má nižší odolnost proti oděru. Takže je ideální do ložnice, ale do kuchyně nebo dětského pokoje spíše ne.

Zdroj: unsplash.com

Jak připravit podklad

Pokud se chystáte lepit tapety, budete si muset připravit pravítko, metr, tužku, olovnici, vodováhu, nůž, váleček a lepidlo. Jako první je třeba vypnout elektrický proud a odmontovat vypínače se zásuvkami. V případě, že máte na stěnách staré tapety, budete je muset pořádně odstranit – s tím vám může pomoci také odstraňovač tapet. Novou tapetu musíte lepit na rovnou stěnu. Proto oškrabejte všechnu olupující se omítku, zatmelte praskliny a odstraňte nerovnosti. V případě drsných povrchů je třeba nanést penetraci.

Nepřehlédněte: Chcete, aby vaše myčka myla správně? Pak o ni musíte správně pečovat

Zdroj: pexels.com

Jak nalepit tapetu na stěnu

Ze všeho nejdříve si připravte jednotlivé pruhy tapet – u každého dílu přidejte cca 10 cm navíc. Lepší, aby vám tapeta přebývala, než chyběla. Na tapetu naneste rovnoměrné množství lepidla a počkejte, až se trochu vsákne. Za pomoci olovnice a tužky si na stěnu nakreslete první svislou čáru, podle které budete lepit. Po nalepení tapetu řádně uhlaďte – v tom vám pomůže hadřík nebo váleček. Musíte se zbavit všech vzduchových bublin. Přečnívající tapetu zastřihněte. U dalších pruhů tapety si zkontrolujte návaznost vzorů. Pokud lepíte papírové tapety, lepidlo nanášejte na tapetu i stěnu, u vinylu pouze na tapetu a u vliesu pouze na stěnu. 

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu