Chcete dopřát i ptáčkům na zahradě? Řekneme vám, co jim můžete přichystat

Přikrmování malých ptáčků je příjemnou kratochvílí v zimě spousty z nás. Nejen, že pro tyto malinkatá stvoření uděláte něco dobrého, ale navíc máte dobrý a jednoduchý způsob, jak můžete zabavit své děti. Víte ale, že i taková maličkost, jakou je krmení ptáků, má svoje pravidla? My vám řekneme, jaká to jsou.

Nezáleží na tom, zda bydlíte na vesnici nebo ve městě – pokud umístíte na svoji zahradu nebo na balkon krmítko, uděláte malým ptáčkům v zimě radost. Krmítka, ale také budky a další místa, kam se mohou schovat v mrazu, jsou pro ně vítaným útočištěm. A vy navíc získáte způsob, jak vnést do svojí zahrady trochu života.

Kdy se mohou ptáci přikrmovat? Aneb jak jim neublížit

S přikrmováním ptactva se většinou začíná v průběhu listopadu, končí se pak ke konci března, kdy už se v přírodě objevují další zdroje potravy pro ptáky. V případě, že budete dokrmovat směsí semínek, lojem či lojovými koulemi, je třeba dodržovat tyto termíny, pokud nechcete ptákům ublížit. Na jaře, ale i v létě si ptáci dokážou sehnat potravu sami a jejich přikrmování by mohlo být nejen zbytečným, ale také škodlivým. Nemluvě o studiích, které prokazují, že ptáci přikrmovaní mimo zimní období nemají potřebu zpívat – a tím pádem si nemohou najít partnerku. Další ptáci si pak mohou na vaši potravu zvyknout natolik, že tu přírodní přestanou vyhledávat a poté, co jim zmizí i vás přísun, mohou zemřít. Ačkoliv se zde názory odborníků různě rozbíhají, shodneme se, že všeho moc škodí.

Čtěte také: Podkrovní bydlení bylo zařízeno v útulném venkovském stylu

Zdroj: unsplash.com

Přirozená strava je tou nejvhodnější

Chcete ptákům v zimě přilepšit? Pak byste měli vědět, že krmítka nejsou jediným způsobem, jak to můžete udělat. Mnohem lepší volbou je zajistit ptákům pro ně přirozenou stravu. Vhodné jsou například rostliny se semeníky, jež obsahují semena. Případně dřeviny, které na svých větvích mají plody atraktivní pro ptáky až do zimy. Pokud tyto rostliny začleníte do svojí zahrady, nebudete muset přikrmovat nijak jinak. A jaké rostliny jsou pro tyto účely vhodné?

Ideální jsou okrasné trvalky se semeníky, v nichž je velké množství semen. Patří sem například len vytrvalý, třapatka zářivá, třapatkovka nachová, ale také orlíček obecný. Bohatým zdrojem plodů se pak mohou stát rakytník řešetlákový, kalina obecná nebo různé druhy skalníku.  

Nepřehlédněte: Jak se zbavit cigaretového kouře doma?

Zdroj: unsplash.com

Když se krmení stává hrou

Pokud se vám nechce tvořit krmítko ve formě dřevěného sloupku nebo zavěšené na větvi stromu, můžete do výroby nápaditějšího krmítka povolat i vaše děti. Ještě předtím však můžete vyzkoušet variantu, kdy na provázky zavěsíte slunečnice, z nichž mohou ptáci semena vyzobat. S dětmi si pak můžete připravit šišky, které namočíte do arašídového másla nebo loje a posypete semínky.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu