Chlad, temno a vzduch. Jednoduché triky, jak doma správně skladovat brambory

Brambory patří k nejpoužívanější zelenině v naší kuchyni. Dají se připravit na mnoho rozmanitých způsobů, nejen vařené či pečené, ale také jako bramborová kaše, bramborový knedlík, bramborák, hranolky či krokety. O oblíbenosti brambor svědčí rovněž množství jejich lidových označení, například zemáky, erteple, krumple, kobzole nebo okroše. Z nutričního hlediska jsou brambory bohaté na sacharidy, vlákninu, vitamín C, B1 a B2, draslík, hořčík, zinek či vápník. Víte, ale jak brambory doma správně uskladnit, aby vám dlouho vydržely?

Brambory skladujte na chladném místě

Teplota skladování má významný vliv na to, jak dlouho brambory vydrží. Nejvíce bramborám vyhovuje teplota mezi 5-10 °C. Z tohoto důvodu jsou tak nejvhodnějšími místy ke skladování brambor především sklepy, suterény, garáže či kůlny. Skladování brambor v těchto podmínkách může pomoci oddálit tvorbu klíčků na slupce, což je jeden z prvních příznaků kažení.

Skladování při nižších teplotách také pomáhá zachovat obsah vitamínu C. Provedené výzkumy totiž ukázaly, že brambory skladované při nízkých teplotách si zachovaly až 90 % obsahu vitamínu C po dobu čtyř měsíců, zatímco brambory skladované při pokojových teplotách ztratily po jednom měsíci téměř 20 % vitamínu C.

zdroj: pixabay.com

Neskladujte syrové brambory v lednici nebo mrazáku

Zatímco chladné místo je pro skladování brambor ideální, lednička či mrazák nikoli. Velmi nízké teploty mohou způsobit to, že se část škrobu přemění na redukující cukry. Redukující cukry mohou následně při smažení nebo vystavení velmi vysokým teplotám při vaření vytvářet karcinogenní látky, tzv. akrylamidy. Při vystavení mrazu se navíc voda uvnitř brambor rozpíná a vytváří krystaly, které rozkládají struktury buněčných stěn. Tím se brambory stávají po rozmrazení kašovitými a nepoužitelnými.

Skladujte brambory v míse nebo papírovém sáčku

Brambory potřebují proudění vzduchu, aby se v nich nehromadila vlhkost, která může vést ke vzniku plísní a dalších problémů. Neskladujte proto brambory v uzavřené nádobě bez možnosti větrání, například v plastovém sáčku nebo ve skleněné nádobě s víkem.

zdroj: pixabay.com

Před uskladněním brambory nemyjte

I když může být lákavé brambory před uskladněním opláchnout, vydrží déle, pokud je uchováte v suchu. Mytí totiž přidává vlhkost, která podporuje růst plísní a bakterií. Mimochodem víte, že umytí roztokem soli nebo octa před zpracováním brambor, pomůže odstranit více zbytků pesticidů než samotná voda?

Brambory skladujte mimo dosah světla

Sluneční světlo může způsobit, že slupky brambor začnou produkovat chlorofyl a změní barvu na zelenou.  Vystavení slunci také způsobuje produkci toxické látky zvané solanin. Solanin následně vytváří hořkou chuť a u lidí, kteří jsou na něj citliví, způsobuje pálení v ústech nebo v krku. Naštěstí se solanin nachází téměř výhradně ve slupce a v prvních třech milimetrech dužiny. Oloupáním tedy tento problém poměrně lehce odstraníte.

Skladujte brambory stranou od ostatní zeleniny a ovoce

Mnoho druhů ovoce a zeleniny, například banány či rajčata, při dozrávání uvolňuje plyn etylen, který pomáhá změkčit ovoce a zvýšit obsah cukru. Pokud jsou tyto dozrávající produkty skladovány v těsné blízkosti brambor, mohou ale způsobit jejich rychlejší klíčení a měknutí.

Zdroj: thespruceeats.com, food.ndtv.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu