Chystáte se na rekonstrukci střechy? Jednu z možností představují tašky z fotovoltaických panelů

Při procházce mezi rodinnými domy ve městě i na vesnici jste si jistě všimli, že poměrně rychle přibývá střech domů, které jsou pokryty solárními panely. Pokud chcete na výrobu energie pro svou domácnost využívat slunce, existuje ale i jiná možnost. Jaká? Speciální solární střešní tašky.

Nejen pro ekologické domy

První typ těchto tašek představila před přibližně pěti lety společnost Tesla a od té doby prošly solární tašky poměrně velkým vývojem. V porovnání s klasickými solárními panely přinášejí řadu výhod. Odborníci tak předpokládají, že se velmi brzy stanou žádanými především při stavbě tak zvaných ekologických domů. Na svůj dům si je ale při rekonstrukci střechy můžete nechat umístit i vy.

Nízká cena i rychlá montáž

Pokud se obáváte, na kolik vás tato technologická novinka vyjde, obáváte se překvapivě zbytečně. Firma Tesla totiž uvádí, že jejich cena by měla být nižší než cena většiny současných střešních krytin. Kromě příznivé ceny patří k jejich dalším přednostem rovněž trvanlivost a odolnost. Tesla na ně poskytuje záruku po dobu dvaceti pěti let a tašky díky své speciální konstrukci neponičí ani silný vítr či krupobití. Překvapivě rychlá je i montáž tašek na střechu. Společnost uvádí, že na dům běžné velikosti je umístí za dobu pouhých osmi hodin.

Elegantní a funkční za každého počasí

Název solární tašky poněkud klame, neboť tašky ke svému fungování nevyžadují sluníčko a nebe bez mraků. Jsou totiž schopné využívat i odražené světlo, a z tohoto důvodu tak poskytují skvělý výkon i za horšího počasí či v případě zastínění střechy. V neposlední řadě jsou solární tašky rovněž velmi estetické a elegantní. V tom jim výše zmíněné solární panely nemohou konkurovat. V současné době se sice prodávají pouze v jednom designovém provedení – strukturované grafitově šedé obdélníky, ale brzy by nabídka jejich barev měla být mnohem širší.

Jediné „mínus“

Vše má své pro a proti. Provedené studie ukazují, že účinnost solárních tašek je nižší, než je tomu u solárních panelů. V souvislosti s tím je ale třeba uvědomit si jednu důležitou věc. Solární tašky na rozdíl od solárních panelů pokrývají celou střechu, a jejich užitná plocha je tak mnohem větší. To vede k tomu, že celkový zisk energie ze solárních tašek je ve skutečnosti vyšší než z panelů. Tesla uvádí, že její tašky na střeše průměrně velkého domu vyrobí přibližně čtyřicet kWh elektřiny denně.

Zdroj: altenergyse.com

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT