Co dělat v případě, kdy vám soused vytopí byt?

S vytopeným bytem se minimálně jednou za život setká téměř každý z nás. Buď vám může prasknout nějaká trubka, přetéct vana, u které jste zapomněli, že ji vlastně napouštíte. Důvodů, proč se váš byt proměnil v koupaliště je mnoho. Byt totiž vytopíte velmi snadno a rychle – nápravy škod jsou však složitější. O to víc, když vytopíte své sousedy. Nebo sousedé vytopili vás?

Vytopený byt není ničím příjemným

Užíváte si rodinnou večeři, když vám najednou začne kapat do talíře s polévkou voda ze stropu? Sousedi vás vytopili? V tuto chvíli často nastává maraton hádek o tom, kdo je na vině a kdo zaplatí případné škody. Voda totiž nemusí poškodit jen vaše stěny, ale také nábytek, strop, podlahy (ano, i ty drahé parkety, o nichž jste snili dlouhá léta) a další zařízení. Cena za opravy a náhradu škod se pak může vyšplhat na opravdu vysoké částky. Pokud jsou vaši sousedé rozumní a nechybí vám pojištění domácnosti, můžete jásat. U nájemního nebo družstevního bytu škody opraví většinou třetí osoba. Pokud je ale byt váš, odpovídáte za svůj byt vy.

Zdroj: Pexels

Čtěte také: Chcete váš domov zbavit negativní energie? Inspirujte se učením feng shui

Součástí takového bydlení je dokument, v němž jsou rozdělena práva k nemovité věci – a kde mohou být uvedené části, které jsou společné všem vlastníkům bytů. Jestliže škoda vznikne prasknutím rozvodu, který je součástí společné části, musí tuto situaci řešit společenství vlastníků jednotek. A to by mělo být pojištěno. O svůj majetek se stará každý soukromý majitel sám.

Co dělat v případě, že vás někdo vytopil?

Přijeli jste z víkendu na chalupě a doma vás čekal vytopený byt? Nevíte, co byste teď měli udělat? V tom případě pro vás máme hned několik tipů, které vám pomohou.

Zdroj: Pexels

Vše si zdokumentujte

Před tím, než začnete uklízet, je třeba udělat pár dalších věcí. Ze všeho nejdříve zkuste odhalit příčinu celé pohromy. Vodu v bytě pro jistotu zastavte a vše oznamte správci domu. Pokud máte mokrý strop, nejspíš vás vytopili sousedé. Sepište si, co vše se poškodilo a vše důkladně nafoťte. Sousedy si pozvěte na návštěvu, aby viděli, jaké škody jdou za nimi – vodu by měli vypnout i oni.

To, co je poškozené, odstraňte

Nyní můžete vše, co je poškozené, odstranit. Něco můžete vysušit, něco očistit, další věci rovnou vyhodíte. Některé problémy se objeví později – kroucení nábytku, plísně na stěnách. Pokud je mokrý i podklad podlahy, budete muset rozebrat také tu.

Nepřehlédněte: Jak na pivoňky. Rady a tipy, které se vám budou hodit

Vyvětrejte, aby vše vyschlo

Nábytek, stěny i podlahy musí vyschnout. Pořádně proto vyvětrejte. Pokud máte tu možnost, můžete také zatopit. Není to úsporné řešení, nicméně je efektivní.

Kdo bude platit škody?

S placením vzniklých škod je tako jako vždy složitější. Pokud si soused uzavřel pojištění odpovědnosti, půjdou náklady na tuto pojistku. Pokud ho uzavřené nemá, bude muset škody zaplatit sám – případně musí vše opravit a nahradit. Když je však domluva se sousedem marná, máte tyto možnosti:

Pokud máte uzavřené pojištění domácnosti, pojišťovna vám vyplatí peníze za opravu a odstranění škod. Vy pak můžete tyto peníze vymáhat po sousedovi. Pokud pojištění nemáte, musíte se obrátit na soud s žalobou o náhradu škody. O všem svého souseda informujte – dodejte i informaci, že kvůli soudu budou jeho náklady několikanásobně vyšší, než kdyby zaplatil za opravy.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu