Co odstranit z vaší ložnice, pokud se chcete dobře vyspat?

I když mnoho z nás tento pocit nemá, jednou z místností, kde trávíme nejvíce času, je ložnice. To, že si tento čas většinou příliš neuvědomuje, souvisí samozřejmě s tím, že do ložnice chodíme především spát. O tom, jak důležitý je spánek pro náš organismus, bylo napsáno již mnohé. Kvalitu našeho spánku můžeme ovlivnit překvapivě také tím, jak vypadá naše ložnice, neboli jaké věci se v ní nacházejí či nenacházejí. Pokud chcete svůj spánek zkvalitnit, máme pro vás několik tipů na věci, které byste z vaší ložnice měli co nejrychleji odstranit.

Ložnice není skladiště, kancelář, šatna ani posilovna

Zejména pokud bydlíte v menším bytě, může se snadno stát, že ložnici tak trochu používáte jako místnost, kam „strčíte“ všechno, co nechcete, aby viděla případná návštěva, a také věci, u kterých tak zvaně nevíte, kam s nimi. Všechny tyto věci, ale vytvářejí chaos, který má na naši relaxaci a následný spánek negativní vliv. Zkuste aplikovat pravidlo, že méně je více, a v rámci oblíbeného minimalismu věci protřídit a skutečně uklidit. Pamatujte si, že ložnice by zároveň neměla být ani pracovna, ani šatna, ani tělocvična.

S elektronikou opatrně

Patříte mezi ty, kteří se z postele rádi dívají na televizi, a proto je tak televize důležitou součástí vaší ložnice? Na jednu stranu je to pochopitelné, ale na stranu druhou televize do ložnice nepatří. Je silným zdrojem tak zvaného modrého světla, které má negativní vliv na přípravu našeho organismu ke spánku a následnou tvorbu melatoninu. Mnoho lékařů radí nedívat se na televizi, počítač, tablet či mobilní telefon alespoň hodinu před tím, než chcete ulehnout do postele. Pokud si nemůžete pomoci, používejte u elektroniky noční režim, případně si pořiďte speciální brýle, které modré světlo blokují.

Nedostatečně temnící závěsy či žaluzie

Pro kvalitní spánek je důležitá tma. Z ulice ale často do našich ložnic proniká poměrně velké množství světla a často též hluku. Řešením je investice do venkovních rolet, které zamezí průniku světla a výrazně omezí i hluk, případně si do ložnice pořiďte alespoň kvalitní zatemňovací závěsy. Uvidět, že budete ihned spát o poznání lépe. Vyplatí se i výměna budíku, který příliš svítí nebo tiká.

Zdroj: goodnights.rest, thehealthy.com

Autor: Martina Šťastná
ZAVŘÍT