Efektivní způsoby, jak zredukovat váš odpad v kuchyni

Věděli jste, že světovým lídrem, co se plýtvání potravin týče, jsou lidé v USA? To však nic nemění na tom, že i my se máme v čem zlepšovat. Stačí změnit jen několik málo svých návyků, a zlepšit tak svůj přístup k životnímu prostředí – nemluvě o ušetřených penězích. Začněte snižovat množství vámi vyprodukovaného odpadu v kuchyni s našimi tipy.

Zeleninu si znovu vypěstujte

Až budete příště vyhazovat zbytky zeleniny nebo její části do koše, zamyslete se nad tím, zda by je nešlo využít nějak znovu. Většinu zeleniny lze snadno vypěstovat takřka ze zbytků. Je to snazší, než si myslíte, navíc ušetříte za zeleninu kupovanou v obchodě. Zapojte i svoji rodinu a proměňte obyčejné pěstování v zábavný experiment.

Zdroj: pexels.com

Jarní cibulka a pórek

Přestaňte vyhazovat zbytky z pórků i z jarní cibulky. Stonky i s kořínky ponořte do vody a ve chvíli, kdy začnou dorůstat, je přesaďte do truhlíku nebo do záhonu.

Bylinky

Ani bylinky nemusíte kupovat v obchodě – můžete si vypěstovat vlastní a určitě také mnohem lepší. Jejich rozmnožování je opravdu snadné. Několik stonků jednoduše ponořte do vody a počkejte, až zakoření. Poté je zasaďte do květináče jako jakoukoliv jinou rostlinu. Bylinky se budou skvěle vyjímat ve vaší zahradě, ale i na balkonu.

Nepřehlédněte: Bylinná zahrádka: Možnost, jak ušetřit i obohatit jídelníček

Římský salát

Kupte si římský salát a udělejte si z něj výtečnou večeři. Košťál z něj však nevyhazujte do koše jako obvykle. Místo toho jej i s jeho drobnými lístky ponořte do cca 1,5 centimetrů vody. Jakmile začnou rašit nové lístky, můžete jej zasadit do květináče.

Zbavte se plastových nádob

Ačkoliv je většina plastových obalů recyklovatelných, můžete je nahradit obaly vyrobenými ze silikonu. Jedná se o materiál jako dělaný pro skladování potravin, použijete-li silikonové obaly určené pro potravinářské účely. Tyto obaly jsou skladné a vydrží déle než obaly plastové.

Vyzkoušejte opakovatelně použitelné obaly

Balíte si každé svoje jídlo do práce nebo do školy do obyčejných mikrotenových sáčků? Zkuste to změnit. Začněte využívat znovupoužitelné obaly – ať už se jedná o sklo, silikon nebo bavlnu. Na trhu je k sehnání spousta alternativ, jejichž složení vás může leckdy překvapit.

Zdroj: pexels.com

Otestujte přírodní čisticí prostředky

Většina běžných čisticích prostředků je plná chemikálií, které jsou škodlivé nejen pro naše zdraví, ale také pro životní prostředí. Nemluvě o jejich vysoké ceně. Co si místo toho koupit nebo vyrobit vlastní čisticí prostředky, které budou účinkem srovnatelné s těmi kupovanými, ale budou mít mnohem příjemnější složení? V současnosti si doma můžete vyrobit téměř cokoliv. Od pracího prášku přes prostředek na mytí nádobí po leštidlo na okna.

Čtěte také: Jakou podlahu zvolit na balkon či terasu? Na výběr máte z mnoha možností

Zdroj: pexels.com

Odstraňte mikroplasty

Víte o tom, že při mytí nádobí běžnou houbou se do vody dostávají škodlivé mikroplasty, které se z ní při mytí uvolňují? Zkuste místo toho používat houby a hadříky z recyklovatelných materiálů, jako jsou houby na bázi rostlin, které životnímu prostředí neublíží. Jednorázové papírové utěrky můžete nahradit těmi látkovými.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu