Interiérové doplňky z betonu

Přidat na Seznam.cz

Z betonu se dají vyrobit fantastické interiérové doplňky, které v obchodě zcela určitě neseženete. Samozřejmě, k vašemu stylu interiéru se hodit nemusí, ale pokud vyznáváte například minimalismus, industriální nebo přírodní styl, váš byt krásně doplní a osvěží. Zkuste si s námi nějaký inspirativní výrobek vytvořit, určitě vám udělá velkou radost o jeho originalitě ani nemluvě.


Betonová směs

Je samozřejmě základem všeho dalšího. Můžete ji vytvořit pomocí písku a cementu, ale můžete též zakoupit betonovou směs, která je již namíchaná a budete ji pouze ředit vodou.

Vzorované květináče

Zvolit si můžete jakoukoli formu, s výjimkou těch, které v sobě mají příčné rýhy. Ty by byly překážkou při konečném vyjímání betonu.

Velikost a tvar nádob zvolíte dle požadavků interiéru, balkonu či terasy. Použít můžete hrnce, kyblíky, profilované fólie z gumy nebo ohebného plastu. Nepoužívejte nic, co nechcete poničit, při vyklápění betonu je občas potřeba formu naříznout nebo vypáčit. Pro vytvoření vzoru lze použít nopovou fólii (používá se ve stavebnictví), gumový běhoun s různými výstupky nebo formu třeba na pečení bábovky. Fólii či běhoun umístíte do nádoby a uřízněte tak, aby vše přesně zapadlo podle obvodu. Nahoře nechte kousek přečnívat, tak si usnadníte vyjmutí odlitku. Dále budete potřebovat vyplnit střed nádoby, aby posléze zůstal volný.

Ideálně se hodí PET láhev nebo jiná plastová nádoba, kterou pro zatížení naplníte vodou.

Betonovou směsí potom plňte formu, pěkně postupně, po částech, nejprve vytvořte dno, do kterého vtlačte střed v podobě naplněné PETky nebo jiné zátěže. Pak opatrně plňte strany formy a nahoře pečlivě začistěte či ozdobte. Beton nechte alespoň 1 den vyzrát, poté odstraňte formu, odloupněte fólii a vyjměte střed. Květináč je hotový a vy už můžete sázet, co je libo, například sukulenty a kaktusy se k betonu hodí výborně.

Skořepinové svícny

K jejich výrobě budete kromě betonové směsi potřebovat nafukovací balonky, zlatou metalickou barvu a, samozřejmě, svíčky.

Gumový balonek nafoukněte tak, aby měl tvar co nejbližší kouli a zavažte ho provázkem. Pak ho položte na plastový kelímek, zavázanou stranou dolů. Namíchejte řídký beton a špachtlí ho naneste na vrchní část. Je dobré nejprve balonek namočit do vody, aby měl takzvaný smáčivý povrch, beton se na něm bude lépe uchycovat. Beton lehce rozetřete a přidejte další, nechejte beton rozlévat se po celém povrchu balonku. Kraj u kelímku nechejte nepravidelný, případně nepravidelnost vytvořte podle své vlastní představy. Po vytvrdnutí betonu balonek odstraňte. Zevnitř betonové svícínky natřete zlatou barvou a vložte dovnitř svíčky. Svícínky jsou opravdu velmi působivé a určitě zaujmou.

Autor: Michaela R.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Líbí se Vám článek?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat​

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.