Ceny energií rostou již téměř rok – největších skoků v nárůstu ceny však přibylo až během října, kdy začaly rapidně růst také ceny za ostatní energie, jako je třeba plyn. Klientská centra jsou v současnosti zahlcena pod náporem lidí, kteří se snaží najít co nejvhodnější řešení právě pro svoji domácnost. Jedním z nich je fixace – je ale opravdu výhodné zavázat se na delší dobu? A na jak dlouho?
Nejen v České republice, ale v celé Evropě začaly na začátku října 2021 stoupat ceny za elektřinu raketově vzhůru. Ceny na české energetické burze PXE se však zvedají mnohem déle – postupně rostly v průběhu celého roku.
Čtěte také: Mixér vs odšťavňovač, který z nich je lepší volbou?
A právě změny na hlavní energetické burze EEX se staly signálem pro dodavatele, kteří se rozhodli měnit své ceníky. A to dost rapidně. Nově příchozí spotřebitelé jim totiž velmi rychle vyčerpali nakoupený limit cenově výhodných megawatthodin.
Je dlouhodobá fixace opravdu výhodným řešením?
Spousta spotřebitelů na zvyšující se ceny energií reaguje snahou zafixovat si výši plateb na co možná nejdelší dobu. To však nemusí být dobrým řešením vzhledem k aktuální nestabilitě trhu jako takové. Stejně jako mohou ceny dále růst, mohou zůstat i stejné – v těchto případech by se fixace mohla vyplatit.
Nepřehlédněte: Pračku potřebuje každý. Kam ji doma nejlépe umístit?
Jestliže ale ceny za energie začnou v delším časovém horizontu klesat, třeba i pod úroveň vaší fixace, vy budete platit i nadále zafixovanou cenu, která by pro vás mohla být nevýhodná. I proto je vhodnější fixovat jen na kratší časový úsek – třeba na jeden až dva roky. A pokud ceny po této době klesnou, můžete fixovat znovu.
Co stojí za zdražením elektřiny?
Za současným nárůstem cen za energie stojí více faktorů. Mezi nimi například prudké oživení celosvětové poptávky po karanténách v době pandemie, ale také zelená politika ze strany Evropské unie. Poptávka však letos nestoupla jen po elektřině, ale také po všem ostatním. Své o tom vědí stavbařské firmy a lidé rekonstruující domy – také ceny za nákup nemovitostí vyletěly vzhůru doslova raketovým tempem. Zdražilo se vše a stále se nekončí.
Věděli jste, že cena uhlí vzrostla za poslední rok podle Business Insider až o 250 procent a cena plynu stojí také dvojnásobně víc? Do cen elektřiny se propisují také emisní povolenky, to je však zlomek nákladů za výrobu elektřiny.