Jak na pěstování divokých rajčat

V současné době je stále více lidí, kteří spíše, než po kupovaném sáhnou po tom, co si vypěstují sami na své zahradě. Výjimkou však není ani pěstování na balkonech. Spousta domácích pěstitelů se pak začíná vracet k pěstování původních odrůd, které jsou nejen odolnější, ale často chutnější. Patří k nim také divoká rajčata. A dnes vám řekneme, jak je pěstovat.

Divoké rajče pocházející z Ekvádoru a Peru je známé nejen pod latinským názvem Solanum pimpinellifolium, ale také jako lilek bedrníkolistý či jako rybízové rajče. Jde o obyčejnou odrůdu, které je typická pro své drobné, kulaté či protáhlé plody červené či žluté barvy. Jsou dokonce menší než plody běžných cherry rajčat, které seženete v obchodu. Váha jednoho rajčete je zhruba 1 gram a svojí velikostí vám může připomínat rybíz.

Zdroj: Canstockphoto

Jaké jsou výhody divokých rajčat?  

Plody divokých rajčat jsou velmi drobné, jejich pěstování se vám však vyplatí – těchto malých rajčat se vám na jedné rostlině urodí spousta, k jejich nasazením dochází postupně, takže budete mít dostatek rajčat po celou vegetační sezonu. Velkou výhodou těchto rajčátek je intenzivní, plná a sladká chuť, nemluvě o nádherné vůni a šťavnatosti. Divoká rajčata jsou snadná „na údržbu“. Rostliny není třeba zaštipovat, také jsou odolnější proti plísni bramborové.

Čtěte také: Jdete na piknik? Víme, co by vám nemělo chybět

Jak na pěstování divokých rajčat?

Divoká rajčata můžete běžně předpěstovávat od poloviny března do dubna. Ven je pak umisťujte po patnáctém květnu. Podle zkušeností těch, kteří divoká rajčata pěstují pravidelně, se divoká rajčata v daných místech v následujících letech na stanovišti udržují také takzvaným samovýsevem. To znamená, že nová rostlina vyroste ze semínek nesesbíraných rajčat z minulého roka. Divoká rajčata můžete samozřejmě předpěstovat ještě nyní, ale počítejte s pozdější úrodou.

Zdroj: Pixabay

Nepřehlédněte: Polovina května je tu a s ní i doba pro sázení okurek

Sazenice se vysazují na záhon do sponu cca 100 × 50 cm. Jestliže zvolíte hustější spon, dojde k zapojení výsadby – díky tomu si půda lépe udrží vláhu a nebude vás trápit tolik plevele. Nevýhodou je však horší sklizeň. Na rajčata neuvidíte tak přehledně. Divoká rajčata můžete pěstovat bez opory, ale i s oporou. Jsou schopna dorůstat výšky až 1,5 metru. Méně náročné je pěstování bez opory, zde vám však bude hrozit zahnívání a plesnivění plodů vespod keříků. Při pěstování s oporou rajčata lépe dozrávají a lépe se sklízejí. Jako oporu můžete použít buď síť na okurky, nebo obyčejnou treláž.

Jakou odrůdu pěstovat?

V současnosti si můžete vybírat z několika odrůd divokých rajčat. Za nás jsou lepší červená, která jsou odolnější než ta žlutá. Za nejoblíbenější se považuje rajče divoké červené. Příjemně sladkou chuť má odolná odrůda Hawaian Currant, White Currant, Matt’s Wild Cherry, Rote Murmel a rajče divoké žluté. Rajče divoké klokaní se zase vyznačuje svoji sladkokyselou chutí a odolností proti alternariové skvrnitosti. Rajčata divoká můžete využívat stejně jako klasická rajčata na vaření, ale i k přímé konzumaci. Proti běžným rajčatům mají výbornou, sladkou a výraznou chuť, kterou si zamilujete.

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu