Pivoňky patří mezi velmi oblíbené květiny pro spoustu z nás. A není divu, jde o krásné a omamně vonící květiny, které můžete pěstovat v nejrůznějších barvách a jejich odstínech. Pokud i vy zvažujete, že si je vypěstujete sami doma, máme pro vás hned několik tipů, jak na to.
Vyberte vhodné stanoviště
Vhodně vybrané místo, kde budete květiny sázet, je důležité snad u čehokoliv, co kdy budete sázet. Místo na pěstování pivoněk musí být nejen slunné, ale také závětrné. Pivoňky jsou poměrně křehké rostliny a vítr je umí během pár chvil celé polámat. Vítr má však vliv také na velikost květů – rostlina se bude větru bránit tak, že bude tvořit menší, a tím pádem i lehčí květy, aby nebyla zlomená ve větru.
Když se rozhodnete pivoňky zasadit, vyberte takové místo, kde je už necháte. Pivoňky jsou na přesazování extrémně citlivé, kolem sebe navíc potřebují prostor kolem dvou metrů.
Čtěte také: Jak vyřešit zařizování malého dětského pokoje
Jak pivoňky zasadit?
Pro sázení pivoněk je třeba vykopat výsadbovou jámu o rozměrech 50 × 50 cm – a to i v případě, že je rostlina malá. Jámu naplňte kvalitním substrátem, předtím jej smíchejte s kompostem. Pod substrát dejte drenážní vrstvu ve formě štěrku. Vše nechte sesednout a za několik dní doplňte další vrstvu substrátu a sázejte. Pivoňky se sázejí mělce, očka kořenů by měla být ve dvou centimetrech. Pokud bude pivoňka zasazená hluboko, bude kvést jen málo. Ačkoliv se občas říká, že pivoňkám hnojivo nesvědčí, nemusíte se bát přihnojovat. Kompost nebo trocha univerzálního hnojiva jim opravdu nijak neuškodí.
Pivoňky získávají na kráse s časem
O pivoňky se dobře a pečlivě starejte – pokud se rozhodnete koupit místo, kde již pivoňky rostou, rozmyslete se, zda je chcete opravdu odstranit. Tyto něžné květiny totiž získávají na kráse s průběhem času – rok od roku jsou krásnější a krásnější. Mladší pivoňky nemá smysl přesazovat vůbec, snáší jej velmi špatně. Starší rostliny by po přesazení rovnou uhynuly.
Nepřehlédněte: Několik tipů pro rychlý a snadný úklid koupelny
Dejte si pozor na škůdce
Pivoňka se nelíbí jen vám, ale také různým škůdcům, zejména pak mšicím. S květy i listy pivoňky pak umí udělat pěknou paseku. Mšicí se můžete zbavit například přírodním postřikem na to určeným. S houbovou chorobou, která by mohla způsobit vadnutí listů u květin, použijte vhodný fungicidní přípravek.
Jak pivoňky zalévat?
V době kvetení potřebují pivoňky dostatek vody. Pokud budou mít vláhy dost, pokvetou vám mnohem déle než pivoňky, které budou zalévány méně. Pivoňky si klidně můžete nařezat do vázy, vždy ale maximálně čtvrtinu květů, jinak hrozí, že rostliny příliš oslabíte. Květy po odkvětu odstraňujte, jinak se rostlina zbytečně vyčerpá.
Autorský text