Také před každým dalším velkým rodinným nákupem procházíte svoji lednici či spíž a vyhazujete spousty potravin, které se zkazily, protože jste je nestihli spotřebovat? Ve větě žádná novinka. Chyba nemusí být jen v nákupech příliš velkého množství potravin, ale také v jejich chybném skladování. Zajímá vás, jak prodloužit životnost potravin ve vaší domácnosti? Pak čtěte dál.
Jistě jste se už setkali s tím, že jste udělali větší rodinný nákup a spousta z toho, co jste koupili, se vám během několika málo dní zkazila. Věděli jste však, že prodloužit životnost některým potravinám není nijak složité? Stačí vám znát několik tipů, které vám pomohou s uchováváním již nakoupených potravin. Nemluvě o tom, že zvládnete prodloužit čerstvost pokrmu, který budete chtít sníst později. Vyhnete se jak zbytečnému utrácení, tak i plýtvání.
Čtěte také: Tipy na nenáročné rostliny, jejichž pěstování zvládne každý
Co byste měli chladit a co nechat na lince?
Nejdříve se zaměřte na to, které potraviny byste měli skladovat v chladu a které zase v teplejších podmínkách. Lednici by se měla vyhnout rajčata, brambory, cibule i česnek. Je tam na ně příliš vlhké a chladné prostředí. Rajčata vyžadují skladování při pokojové teplotě, bez plastového boxu či pytlíku. Brambory vyžadují tmu, zabalte je do jutového pytle. Do spíže k bramborám patří také cibule a česnek.
A co banány? Dejte si na ně pozor
Mezi další potraviny, které nepatří do lednice, můžeme zařadit jablka, banány, ale i citrusové plody. Banány uchovávejte odděleně od ostatního ovoce. Banány produkují ethylen, kvůli kterému se ostatní ovoce kazí mnohem rychleji. Pokud chcete prodloužit trvanlivost samotných banánů, tak celý trs rozdělte na jednotlivé banány a stopku každého z nich obalte potravinářskou folií.
Zrádná dvířka u lednice a vejce
Ačkoliv vejce patří do lednice, nepatří do dvířek od ní. Vejce potřebují stabilní teplotu, ideálně mezi 5 až 8 stupni. Proto nepatří do zmíněných dvířek – teplota u nich se kvůli neustálému otevírání a zavírání rychle mění. Ve spodních přihrádkách lednice skladujte mrkev, které prospívá vlhko. Sem patří také košťálová zelenina a bylinky. Ty mějte v perforovaném mikrotenovém sáčku nebo v boxu na bylinky – ten tvoří i nádržka na vodu, bylinky v ní stojí jako ve váze.
Nepřehlédněte: Nevíte, co se starými pneumatikami? Použijte je k vytvoření stylových dekorací!
Pozor na vodu a vlhkost
Listová zelenina miluje chlad, ale ne vlhkost. Proto ji uchovejte do neprodyšného boxu, který vystelete papírovými ubrousky. Ty přebytečnou vlhkost pohltí. Houby pak skladujte v prodyšné nádobě. Houby ani žádnou zeleninu před uložením do lednice nemyjte, jinak se zkazí rychleji. Omývat můžete jahody a další bobulovité ovoce. Použijte k tomu roztok jednoho dílu octa a tří vody. Zlikvidujete bakterie způsobující plísně a ovoce déle vydrží.
Co byste měli dělat se zbytky?
Pokud máte doma zbytky pokrmů, které nestíháte sníst, zmrazte je. Takové potraviny je třeba dát do chladu co nejdříve, ideálně do dvou hodin po uvaření. Maso mrazte v omáčce či vývaru, nebude pak vysušené. Pokud mrazíte uvařenou zeleninu, je třeba zchladit ji hned po uvaření.
Autorský text