Kvalitní pánev by měla být základem každé správně vybavené kuchyně. Jen málokdo si bez ní umí svoje fungování představit. Bohužel – spousta z vás ani neví, podle čeho vybrat takovou, která bude opravdu „tou správnou“. My vám dnes naštěstí řekneme, jak na její výběr.
Pánev do kuchyně můžete vybrat podle účelu, k němuž bude sloužit, ale také podle její velikosti či materiálu. Svoji roli zde pak hraje samozřejmě i typ vašeho sporáku. Pokud vybíráte pánev účelově – na palačinky, grilování nebo lívance, nemusíte se příliš zamýšlet. Jak ale vybírat podle dalších kritérií?
Čtěte také: Iveta (45): Naše malá koupelna je nyní mnohem prostornější. Stačilo změnit jen pár detailů
Jaký typ sporáku doma máte?
Pánev vybírejte hlavně podle toho, zda je určena pro váš typ sporáku. Na elektrický a plynový můžete používat stejné pánve, ale ne každá je vhodná k použití na indukci. Na indukční desku totiž potřebujete speciální indukční nádobí, které obsahuje železo. O tom, zda je vámi vybraná pánev vhodná i na indukci, se většinou dočtete na obalu produktu. Další možností je pořízení podložky na indukční vařiče, kterou vložíte mezi běžnou pánek v varnou desku.
Množství osob, pro které vaříte
Velikost pánve se bude lišit podle toho, zda budete vařit pro dvě, čtyři nebo šest osob. I proto mějte doma alespoň dvě velikosti pánví, které můžete střídat dle potřeby. Na vaření pro dvě osoby vám bude stačit pánev o průměru od 20 do 24 cm, pro vaření větších jídel je třeba počítat s pánví o rozměrech od 26 do 30 cm. Pánve s průměrem nad 30 cm jsou vhodné spíše pro profesionální kuchaře v restauracích.
Nepřehlédněte: Které „pokojovky“ uzdraví váš interiér?
Teflon a vysoké teploty
Když už chce člověk investovat do kvalitní pánve, přeje si, aby měla nepřilnavý povrch. Jedním z nejznámějších je teflon, ten však používejte v teplotách do 200°C, jinak může do jídla pouštět zdraví škodlivé látky. K uvolňování těchto látek dochází také při mechanickém poškození, například kovovým náčiním.
Jaké další materiály známe?
Ačkoliv je teflon v českých domácnostech nejspíš nejznámější, existují i jiné, třeba i levnější, varianty. Při nákupu kvalitní pánve nešetřete – při správném výběru vám vydrží i několik let.
- Keramika: skvěle vede teplo, ideální pro pomalejší ohřev a přípravou zdravějších jídel.
- Titan: nepoškodí jej ani kovové náčiní, pán na zem a zahřátí na sucho. Dobře se čistí. Pořizovací cena je však o něco vyšší.
- Hliník: jde o cenově dostupnou variantu, která má skvělé vlastnosti. Při vysokých teplotách však hrozí deformace dna, proto se zaměřte na kousky, které mají dno zesílené. Povrch ošetření nepřilnavou vrstvou si nerozumí s kovovým a ostrým náčiním. Hliník nepatří do myčky na nádobí.
- Měď: tento materiál dobře vede teplo a skvěle reaguje na teplotní změny sporáku. Nepatří však do myčky. Nekupujte si variantu s měděným nátěrem, ale kousky se silnějšími měděnými stěnami. Nejde o materiál, který by fungoval na indukci.
- Litina: materiál je odolný, vydrží jak nízké, tak i vysoké teploty. Nepoškodí jej ani kovové příbory, hodí se na všechny typy sporáků. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost a pomalejší zahřívání.
- Nerez: přežije myčku na nádobí, ale také kovové příbory a vysoké teploty. Mají sendvičové dno s vnější vrstvou z magnetické oceli, takže se hodí i na indukční sporáky. Bohužel nemá nepřilnavé dno.
Autorský text