Jak ochladit dům v letních vedrech?

Letní vedra umí otrávit každého z nás. Ačkoliv se jedná o něco, co oceníme při návštěvě koupaliště či na výletu nebo dovolené, doma chceme mít příjemný a snesitelný chládek. O to víc nás vedra trápí ve chvílích, kdy bydlíme v domě, který není klimatizovaný. Víte ale, že i neklimatizovaný dům můžete ochladit tak, aby byla teplota v něm snesitelná?

Zdroj: pixabay.com

Kvalitní izolace domu je základ

Nikdy nezačínejte den tím, že otevřete okna na celý den dokořán. Tímto způsobem se do vašeho domu během dne dostane tolik tepla, že to bude až nesnesitelné. Ačkoliv se v zimě snažíme teplo v domě udržet, v létě by tomu mělo být naopak. Základem v boji proti přehřátému interiéru je kvalitní tepelná izolace.

Zatáhněte všechny závěsy

Možná to zní jednoduše, ale ono to opravdu jednoduché je. Tak jako byste před nezvaným hostem zavřeli dveře, před sluníčkem zatáhněte okna. Zcela ideální budou tmavé a těžké závěsy, dále pak můžete použít i rolety nebo žaluzie, které slunce dovnitř nepustí. Žaluzie pak můžete kombinovat se závěsem, kdy se teplota v pokoji může snížit až o několik stupňů.

Čtěte také: Efektivní způsoby, jak zredukovat váš odpad v kuchyni

Vyvětrejte. Ale v noci

Větrání je důležité. Během léta se však vyhýbejte větrání v průběhu dne, místo toho je nechte otevřené při západu slunce, v noci, ale případně i brzy ráno. Pokud máte v pokoji oken víc, můžete je otevřít všechny a vyvětrat pořádným průvanem.

Zdroj: pixabay.com

Se vzduchem „hýbejte“

Pokud doma máte ventilátor – ať už stropní, podlahový či stolní, využívejte jej. Vzduch v domě se sice neochladí nijak razantně, ale díky tomu, že se rozpohybuje, se budete cítit velmi příjemně.

Vytvořte průvan, ale ten řízený

Že jste o vytvoření řízeného průvanu nikdy neslyšeli? Velká škoda! Tímto způsobem můžete příjemně ochladit vzduch i ve velmi teplé místnosti. V pokoji, kde je největší chládek, otevřete okno na ventilaci a otevřete dveře. Naopak tam, kde je horko, otevřete okno dokořán. Vzduch si najde svoji cestu a pokoj vám ochladí.

Rozprašte vodu všude, kde to jen jde

Do rozprašovače si dejte studenou vodu. Tuto vodu pak v průběhu dne rozprašujte nejen ve vzduchu, ale i na závěsy či záclony. Díky tomu se vzduch mírně ochladí. Záclony jako takové můžete normálně namočit a vyvěsit je do oken ještě vlhké. Stejně poslouží i vlhké ručníky umístěné do oken.

Zdroj: pixabay.com

Nepřehlédněte: Závěs do koupelny není jen praktickým doplňkem, ale i stylovou záležitostí

Použijte vodu, ale klidně i led

S ochlazením vzduchu vám pomůže také napuštěná vana či dřez, ze kterých se bude voda v průběhu dne odpařovat – a vzduch tak bude vlhčí. Stejně může posloužit i led, který dejte do sklenic a rozmístěte kolem stěn, odkud se ponese příjemně chladivý vzduch.

Pozor na nevhodné povlečení

Nemůžete usnout? Pak může být na vině špatně zvolené povlečení. Během léta se vyhýbejte flanelu a peřinám, volte raději povlečení ze saténu či mikrovlákna. Někdy stačí k přikrytí jen deka, ale třeba i to povlečení. 

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu