Jak perfektně a levně vyčistit žehličku

Žehlení obvykle nepatří mezi ty nejoblíbenější aktivity, kterým se ve svém volném čase chceme věnovat. Může to být však mnohem horší, a to v momentě, kdy žehlička zanechává špinavé cestičky na oblečení, stříká z ní znečištěná voda nebo se z ní nezastavitelně valí pára. Jak v těchto chvílích postupovat, aniž byste museli pořídit novou žehličku?

Jak vyčistit připálenou žehlicí plochu

Žehlicí plochou máme na mysli kovový povrch na spodní straně žehličky, který přichází do přímého kontaktu s oblečením. Připálit se tato část může velmi snadno. Nejčastěji se tak stává v momentě roztavení nebo připálení žehlené látky. 

Zdroj: Pexels

Čtěte také: Kolíčky nejsou jen na věšení prádla. Kde všude se dají využít?

Roztavená část se následně uchytí na žehlicí ploše. Pro získání maximálních výsledků je nutné, aby především žehlicí část byla v perfektním stavu. Jaké čisticí prostředky zvolit, abyste nenadělali ještě více paseky?

Připravte si pastu z jedlé sody

Jedlá soda je superhrdinou na mnoha frontách, vyčistí totiž téměř cokoliv, co se jí dostane do cesty. Snadno rozpouští mastnotu a odstraňuje nevzhledné skvrny. Pro přípravu pasty z jedlé sody si kromě sody připravte vodu. 

Postup je naprosto jednoduchý: ke dvěma dílům jedlé sody přimíchejte jeden díl vody a suroviny promíchejte, aby vznikla právě zmiňovaná pasta. Tuto pastu opatrně rozetřete kolem žehlicí desky, a to tak, aby se žádná nedostala do parních otvorů. Pokud by se tak přeci jenom stalo, vložte do parních otvorů vatový tamponek, který pastu absorbuje. Pastu nechejte působit alespoň pět minut a následně ji pomocí navlhčeného hadříčku setřete.

Velkou službu udělají i noviny se solí

V případě, kdy žehlička není připálená, ale lepkavá, povolejte do služby papíry a kuchyňskou sůl. Sůl poslouží jako přirozený absorbent a drhnoucí prostředek. Zapněte ulepenou žehličku a na žehlicí prkno umístěte noviny. Nasypejte na ně tenkou vrstvu soli a vyčkejte, než se žehlička zahřeje. 

Zdroj: Pexels

Nepřehlédněte: Co dělat, když si váš čtyřnohý miláček zlomí prst?

Jakmile se tak stane, přejeďte s ní po rozprostřené soli, dokud nebude žehlicí plocha čistá. Veškerou sůl, která se na žehličce usadila, opět setřete navlhčeným hadříkem. Nemusíte se bát, noviny na žehličku žádný inkoust nepustí, jelikož sůl tvoří ochrannou bariéru.

Do třetice všeho dobrého tu je zubní pasta

Připáleniny a skvrny se však dají odstranit i zubní pastou. Velmi často se totiž stává, že obsahuje jedlou sodu. Z toho důvodu si s ní efektivně vyčistíte nejenom zuby, ale i zanesenou žehličku. Na poskvrněná místa naneste tenkou vrstvu pasty a nechejte ji minutu působit. Poté ji pomocí hadříku setřete. Po čištění pomocí zubní pasty je vhodné žehličku na pár minut zapnout na páru, abyste zajistili, že v otvorech nezůstanou žádné nechtěné zbytky pasty.

Jak vyčistit vnitřek žehličky

Pokud si na oblečení během žehlení povšimnete hnědých skvrnek, je to obvykle způsobené párou ze špinavé vodní nádrže. Pro rychlé odstranění vodního kamene z nádržky použijte ocet a destilovanou vodu. Jaký je přesný postup? Starou vodu z nádržky vylijte, nahraďte ji jedním dílem bílého octa a třemi díly destilované vody. Poté žehličku zapněte na plnou páru a po starém ručníku přejíždějte sem a tam, dokud se zásobník zcela nevyprázdní. Kromě starého ručníku je možné použít již nepoužívanou utěrku. 

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu