Je všechno vaše prádlo krásně čisté, voňavé a měkké – až na ručníky? Žádný strach. Umět správně vyprat ručníky není nic složitého. Stačí, když se budete při práci řídit několika pravidly, s nimiž to zvládnete. Na co byste si měli dát při praní ručníků a osušek pozor? A jak byste je měli sušit?
Základním předpokladem pro to, aby vám vaše ručníky dlouho vydržely v super stavu je to, že musíte koupit kvalitní ručníky. Při nákupu si všímejte nejen použitého materiálu, ale také gramáže, délky vláken, barvy či výrobce. Co se týče gramáže, ta by měla být u kvalitních ručníků a osušek větší než 400g/metr čtvereční. K výměně a praní ručníků by pak mělo docházet alespoň jednou do týdne. Při nákupu se nedívejte jen na cenu, ale především kvalitu. Jen tak se vyhnete neustálému nákupu nových ručníků, protože ty staré už budou nepoužitelné.
Čtěte také: Triky, s nimiž zařídíte i tu nejmenší ložnici
Co udělat, když si koupíte nový ručník?
Koupili jste si nový ručník? V tom případě jej před prvním použitím dvakrát vyperte. Dojde k uvolnění volných vláken, ta zbylá se naopak utáhnou. Nemluvě o tom, že z ručníků dostanete ven všechny chemické látky a změkčovadla z výroby. Ručníky nikdy neperte s dalším oblečením – zipy a suché zipy by z nich vytahaly vlákna. Pokud chcete odstranit trčící vlákno, nikdy jej netrhejte, vždy jen zkraťte nůžkami.
Praní froté ručníků
Při praní kvalitních froté ručníků si můžete dovolit teplotu až 60°C. Pokud na některém z froté ručníků najdete cedulku s nižší uvedenou teplotou, ručník si nekupujte. Co se týče aviváže, zde platí, že všechny ručníky, ale i osušky by se v ní neměly prát.
Praní bambusových ručníků
Bambusové ručníky jsou oblíbené z mnoha důvodů. Narozdíl od klasických ručníků tolik nezapáchají, protože jsou antibakteriální. Prát je musíte na 40°C, bez použití aviváže, která by u ručníků mohla odstranit jejich savost. Suší se při nižší teplotě.
Prášek nebo gel?
Při praní ručníků je vhodnější používat gel nebo gelové kapsle – rozpustí se mnohem lépe než klasický prací prášek. Při praní od sebe oddělujte tmavé, světlé a bílé ručníky. Vždy vynechávejte aviváž, která je častým důvodem toho, proč ručníky ztrácejí savost a hebkost. I když jsou ručníky velmi špinavé, vyhněte se velkému množství pracího prášku. Ten se totiž může ve tkanině usazovat a barva začne blednout.
Nepřehlédněte: Podkrovní bydlení bylo zařízeno v útulném venkovském stylu
A co když ručníky zapáchají?
Perete podle návodu, ale ručníky začaly zapáchat? V tom případě můžete do pračky zkusit přidat při praní víčko octa od pracího prostředku. Přidat byste jej měli také do prvního praní. Vyzkoušet můžete také jedlou sodu, při potřebě ručníky vybělit pak 100 ml citronové šťávy. Ručníky je třeba pořádně vysušit, nikdy je nenechávejte dlouho ležet v pračce.
Jak ručníky sušit?
Pokud budete ručníky sušit v sušičce, budou příjemně nadýchané. Mezi praním a sušením je třeba je mírně protřepat. Pokud sušíte přirozeně, pověste ručníky klidně i ven – jen ne na přímé slunce. Sušit by se neměly ani na radiátoru, jinak ztvrdnou. A poslední – ručníky nežehlete.