V naší republice je stále více těch, kteří si kupují byty, v nichž nebydlí. A proč? Protože je mají v plánu pronajímat a později je přenechat například svým dětem. Jak ale byt zařídit tak, aby vypadal pěkně a nalákal k vám potřebné nájemníky? A to navíc bez zbytečně vysokých investicí? Máme pro vás pár tipů.
Zamyslete se nad správnou dispozicí
Nezáleží na tom, zda hledáte byt pro sebe, své děti nebo pro nájemníky. Tak jako tak buďte pozorní již při koupi bytu – minimálně, co se dispozice týče. Snažte se najít byt s rozumnou dispozicí, kterou nebude třeba v budoucnu výrazně měnit. A jak poznáte byt, který má „správnou dispozici“? V takovém bytě na sebe především navazují jednotlivé funkční zóny zcela logicky. Obývací pokoj je například propojen s jídelnou a kuchyní. Naopak ve chvíli, kdy byste z kuchyně do jídelny museli přes celý byt, nebo by byla většina pokojů v bytě průchozích, hledejte raději dál.
Čtěte také: Bylinky, které by ve vaší kuchyni rozhodně neměly chybět
V bytě by měly být také dostatečné prostory k umístění těch úložných. Samozřejmé by pak měly být kvalitní rozvody vody, tepla a elektřiny, nemluvě o kvalitních oknech a dveřích – jistě je nebudete chtít po pár měsících měnit.
Do čeho byste peníze dát měli?
Pokud chcete byt udělat pro své budoucí nájemníky vizuálně lákavým, musíte se zamyslet nad tím, do čeho se vám vyplatí investovat – a do čeho nikoliv. Základní investicí by měla být nová podlaha. Pokud se rozhodnete pro dlažbu, budete mít jistotu, že se během pár let nepoškodí a nebudete ji muset zanedlouho měnit. To samé platí i o podlahách z dřevěného masivu, ty jsou však dražší. Delší čas vydrží také marmoleum či linoleum. Možností je však i koupě levnější podlahové krytiny, kterou si bude moct nájemník sám vyměnit.
Nepřehlédněte: Triky, s nimiž zařídíte i tu nejmenší ložnici
Kuchyň a koupelna jsou často tím, co rozhodne o tom, zda si nájemník byt pronajme, nebo bude hledat dál. I proto se snažte byt vybavit hezky, ale také kvalitně. Kuchyňské vybavení by mělo být kvalitní, ale klidně i levnější – kuchyň lze snadno vyměnit, případně renovovat. Horší je to u koupelny, která by měla vydržet co nejdéle. Její rekonstrukce je totiž nejen drahá, ale také zdlouhavá. I proto sázejte na kvalitní materiály, kde můžete vybírat ze smaltované oceli, glazované keramiky a skla. Co se týče obkladů, volte nějaké neutrální, které budou nadčasové. Vyhněte se výrazným barvám, které by mohly po pár měsících omrzet. Na čem naopak můžete ušetřit, je vodovodní baterie, kterou si pak může nájemník vyměnit za novou sám.
Má smysl byt zařizovat?
Jak jste si jistě všimli, byty kolem vás se pronajímají zařízené, ale i nezařízené. Pokud vám můžeme poradit, je lepší nabízet variantu, která je určená k okamžitému nastěhování. Nemělo by zde tedy chybět základní vybavení, jako je sedací souprava, konferenční stolek, jídelní stůl a židle. Co se týče dekorací a textilií, to nechte na novém majiteli. Bude se cítit více jako doma než jen jako na návštěvě.