Bylinky, které by ve vaší kuchyni rozhodně neměly chybět

Už několikrát jste si říkali, že byste mohli začít s pěstováním domácích bylinek, ale vždy jste si to nakonec rozmysleli? V tom případě bychom vás rádi přesvědčili o tom, jak by vám takové bylinky mohly být užitečné. Klasiku zvládnete vypěstovat dokonce v kuchyni na parapetu – nejen, že získáte zelenou dekoraci, ale také super dochucovala při vaření a první pomoc při mnohých zdravotních nepříjemnostech.

Také dáváte přednost bylinkám před léky? Tak co kdybyste zkusili sušenou verzi těchto bylinek z lékárny vyměnit za jejich čerstvou alternativu, kterou si zvládnete s trochou snahy vypěstovat i sami doma? Na balkonu, zahradě, ale klidně i na kuchyňském parapetu? Jaké zdraví prospěšné bylinky si můžete doma vypěstovat?

Čtěte také: Jak se zbavit cigaretového kouře doma?

Meduňka jako univerzální lék

Trápí vás problémy se zažíváním v důsledku těhotenství nebo vydatnější večeře (několika za sebou jdoucích večeří)? V tom případě vsázejte na meduňku. Tato nenápadná bylinka, která vám může svojí vůní připomínat citron, umí tlumit žaludeční křeče, ale také tlumí plynatost. Rovněž má uklidňující účinky při nespavosti. Použít ji nemusíte jen ve formě čaje, ale také ji můžete přidat do smoothie či ovocného salátu. Meduňku pěstujte na světle, avšak ne na přímém slunci, kdy by se mohla bylinka spálit.

Zdroj: pixabay.com

Máta zklidní podrážděný žaludek

Vlažný nálev z máty vám pomůže v boji proti nevolnosti, rovněž dokáže tlumit křeče. Jejím pitím dojde k harmonizaci a zklidnění celého trávení, podporuje tvorbu enzymů a trávicích šťáv. Máta ocení vlhkost, zasadit ji můžete i do obyčejného substrátu.

Zdroj: pixabay.com

Bazalka do pizzy, ale i v boji proti kašli

Bazalka není jen důležitou ingrediencí, která dodá vaší pizze tu správnou chuť, ale také vám pomůže při obnovení správného trávení. Nejen, že dokáže upravit chod vašich střev, ale také umí tlumit kašel. A co víc? Dokáže fungovat jako afrodiziakum. Pěstujte ji v zemině s dostatečným množstvím humusu, zalévejte ji dostatečně, ale tak, aby jí neuhnily kořeny.

Nepřehlédněte: Kombinace vintage a industriálního stylu v domě ze 70. let

Zdroj: pixabay.com

Majoránka na bolavý krk

Guláš a bramboráky – dvě jídla, která by bez majoránky nebyla tím pravým. Dost možná to způsobuje fakt, že právě majoránka patří k bylinkám, které podporují chuť k jídlu. Navíc má příznivý vliv na funkci vašeho žaludku, má zklidňující účinky a příznivě ovlivňuje plynatost. Odvar z majoránky má také příjemný účinek při bolestech v krku. Pěstovat ji můžete celoročně.

Zdroj: pixabay.com

Mateřídouška – dezinfikuje, léčí kašel, ale i průjmová onemocnění

Mateřídoušku najdete všude tam, kde je teplo a světlo. I proto ji doma pěstujte na parapetu či balkonu, který směřuje na jih. Mateřídoušku oceníte ve chvílích, kdy vás bude trápit kašel, ale i nepříjemné průjmové onemocnění. Mateřídouška má také mírné dezinfekční účinky. 

Zdroj: pixabay.com

Autorský text

Autor: Nikola Zatloukalová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu