Léto ve znamení neustálého sekání trávníku a kochání se zelení je už nějaký ten pátek za námi. Právě teď totiž nastává ten správný čas k tomu, abychom svoji zahradu připravili na nadcházející zimní měsíce. Přinášíme vám hned několik tipů na to, jak připravit zahradu na zimu tak, aby byla na jaro opět plná zeleně.
Zahradu zalévejte i na podzim
Jeden z nejčastějších mýtů týkajících se zimní zahrady? Ten, o tom, že tráva v zimě neroste, a tím pádem ji není třeba až do jara vůbec zalévat. To je však opravu mýtus. Tráva se sice v zimě dostává do fáze odpočinku, kdy neroste tak rychle, její kořeny však pracují nadále. I proto je třeba jim dopřávat dostatek hydratace k růstu i po skončení letní sezony. Kromě přesušeného trávníku si však dávejte pozor i na ten, který bude přelitý – často v důsledku automatického zavlažování.
Takový trávník se může zapařit, začnou se v něm tvořit houby a různé plísně. Během podzimu trávník zalévejte během dne tak, aby se voda dostatečně vsákla. V případě, že tak učiníte až večer, je dost možné, že se nestihne vsáknout, voda zůstane na stéblech a začnou vznikat plísně. Před příchodem chladných dní trávník zalijte 1-2 dny předem, aby se voda dostala až ke kořenům.
Čtěte také: Jak si udržet teplo domova i přes zimní období?
Odstraňte spadané listí
Trávník potřebuje dostatek slunečních paprsků nejen v létě, ale i v zimě. I proto je třeba pravidelně shrabovat všechno listí, které na trávník napadá ze stromů. Zamezíte tak vzniku plísní, které by mohly trávník poškodit. S přicházejícím jarem byste se tak mohli „těšit“ z trávy plné lysých nebo plesnivých míst. Prevencí vzniku plísní na trávníku je dostatečný přísun vzduchu se světlem. Pokud si chcete shrabání listí usnadnit, jistě oceníte pomocníka v podobě vysavače nebo fukaru. Jde o pomocníky, kteří vám pomohou dostat veškeré listí na jedno místo.
Jak připravit zahradu na zimu? Posekejte
Trávu je třeba sekat do té doby, než se zpomalí její růst. Udržování vhodné délky trávy je důležité pro udržení jejího zdraví – a to i během období klidu, které pro trávu nastává v zimě. U příliš nízké trávy může vítr a zima poškodit kořeny, u vysoké trávy vám bude naopak hrozit vznik plísní. Poslední sečení trávníku realizujte začátkem listopadu. Ideální výška trávy činí 6 centimetrů.
Nezapomínejte na provzdušnění a vertikutaci
Že nevíte, co je to vertikutace? V tom případě je to třeba vědět, jedná se totiž o důležitou součást toho, co je třeba před zimou se svým trávníkem udělat. Jedná se o nařezání travního drnu na trávníkové ploše za účelem odstranění starého řeziva, mechu a dalšího plevele. Vytvoříte tak místo pro nová, zdravá a silná trávová stébla. Po dokončení vertikutace navíc dojde ke zlepšení přívodu vody do kořenů trávy, ale také k lepšímu přísunu hnojiva. Trávník je třeba také provzdušnit – a to třeba provzdušňovacími vidlemi.
Nepřehlédněte: Mouchy aneb zbavte se tohoto létajícího neštěstí doma i venku
Hnojení je důležité
Chcete, aby byl váš jarní trávník dokonale svěží? V tom případě jej nezapomínejte hnojit ani na podzim. Ačkoliv se růst trávy během zimních měsíců o dost zpomalí, kořeny porostou dál. I proto je třeba jim na podzim dodat dostatek živin. Jen tak trávník poroste na jaro tak jako předtím. Při podzimním hnojení používejte pouze hnojiva k tomu určená, poznáte je mimo jiné i podle zvýšeného obsahu draslíku. Trávník hnojte jednorázově tak, aby měl ještě měsíc před mrazy dostatek času na svoji regeneraci.
A co s poškozenými místy?
Máte ve svém trávníku nevzhledná holá místa? Podzim je ideální k tomu, abyste tato místa vhodně ošetřili. Úplně nejrychlejším způsobem je použití semen na dosev, ty jsou velmi často doplněna o „startovací“ hnojivo a mulčovací materiál. Pokud budete trávník dosévat až v průběhu jara, používejte klasické osivo. Půdu rozhrabte hráběmi a osivo použijte dle návodu od výrobce.
Autorský text | foto: pixabay.com