Mouchy aneb zbavte se tohoto létajícího neštěstí doma i venku

Technicky se mouchy mohou rozmnožovat uvnitř vašeho domova, ale jsou docela vysoké šance, že přicházejí zvenčí. Nejčastěji se mouchy dostanou do domu skrz roztrhané okenní clony a otevřené dveře. Rády se zdržují i kolem hromádek mulče (ve kterých se množí) nebo popelnic uložených v blízkosti vstupních bodů.

Mouchy uvnitř domova – jak se ji ch zbavit?

V první řadě je třeba mouchám zabránit ve vstupu do vašeho domova, takže je důležité udržovat dveře a okna zavřená, kdykoli je to možné. Zakrýt jídlo, odstranit jeho zbytky a odpadky.

Plácačka může být užitečná pro zachycení náhodných much, ale existuje několik domácích prostředků, které můžete zkusit klidně najednou.

Smíchejte jablečný ocet a prostředek na nádobí

Smíchejte stejné části obou tekutin v malé misce a přidejte do směsi špetku cukru. V ideálním případě použijte mýdlo s ovocnou vůní. Fermentovaný zápach z octa může přilákat mouchy, ale přípravek na nádobí je zabije. Čisticí prostředek zničí zažívací trakt much a také jejich buněčné stěny.

Vyzkoušejte mucholapku

Jedná se o lepivý proužek papíru, který můžete snadno připevnit ke stropu nebo kdekoli, kde mouchy létají nejvíce. Když se na ni mouchy (nebo jiný okřídlený hmyz) posadí, uvíznou.

Podobně můžete eukalyptový olej nanést na zavěšené papírové proužky blízko okna, abyste je odpuzovali, protože mouchy tuto vůni nesnáší. To je však jen odrazí, nikoli zabije.

Vytvořte lapač s pomocí PET lahve

Vezměte prázdnou plastovou láhev a odřízněte její horní třetinu. Do spodní třetiny dejte cukrovou vodu, a poté odříznutý kousek položte zpět na horní část, ale otočte ji vzhůru nohama tak, aby horní část lahve směřovala k tekutině. Tímto způsobem vytváříte jakýsi trychtýř. Mouchy se dostanou do láhve, ale budou se těžko dostávat zpět skrz malý otvor.

Mouchy v okolí vašeho domova – jak se jich zbavit?

Protože většina much se do vašeho domova dostává z venku, doporučuje se provést nějaké změny ve vašem okolí.

Přesuňte hromady mulče

Mouchy se v nich budou množit. Pokud nemáte moc místa na uskladnění mulče, zkuste alespoň udržet hromadu daleko od dveří a oken.

Uchovávejte popelnice dobře uzavřené

Mouchy přitahuje vůně kvašeného a shnilého jídla, a proto jsou obzvláště viět okolo odpadků. Udržujte vaše popelnice uzavřené a co nejdále od vchodu.

Uklízejte po svých psích miláčcích

Výkaly jsou dokonalým místem pro mouchy, které pak mohou přistát na vašem jídle.

Čtěte také: Jak se zbavit hmyzu v domácnosti jednou provždy.

Nasaďte si na zahrádku bylinky

Některé bylinky, jako je bazalka, levandule a máta, mohou ve skutečnosti pomoci odpuzovat mouchy a jiné škůdce. Opět se jim nelíbí vůně.

A jak odpuzujete mouchy vy?

Autorský text | foto: freepik

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu