Zima není nepříjemná jen pro nás, ale také pro naše čtyřnohé mazlíčky. Protože to, že mají studený čenich, neznamená, že by měli mrznout celí. I proto je nenechte sedět v mrazu a věnujte jim potřebnou péči. Máme pro vás hned několik typů na to, jak se můžete starat o psa v zimě.
Pozor na tlapky
Zvířecí tlapky trpí v zimě víc než kdy jindy. Kombinace agresivní posypové soli a studeného sněhu dávají vašemu pejskovi dost zabrat. Jejich tlapky jsou silně vysušené. I proto tlapky po venčení pravidelně kontrolujte a preventivně je natírejte speciálním krémem na zvířecí polštářky. Použít však můžete i obyčejnou vazelínu, kterou seženete v lékárně. Přípravek by měl být bez vonných složek, které by mohly způsobit alergickou reakci. Vysušené tlapky poznáte podle podráždění. Tlapky se mohou místy loupat a tvořit velmi bolestivé ranky.
Kontrolovat byste měli také kočičí tlapky, i když u nich je větší pravděpodobnost, že půjdou po klidných místech a chodníkům s posypovou solí se spíše vyhnou. Avšak namrzlá krusta sněhu představuje pro kočičí tlapky alternativu k rozbitému sklu.
Čtěte také: Jemná elegance v centru Barcelony vás nadchne
Boudu je třeba zazimovat
Pokud váš mazlíček nesmí doma, ale venku v boudě, budete ji muset patřičně zazimovat. Bouda by měla stát na podpěrách ze dřeva, nikdy přímo na zemi, která je promrzlá. Pokud kupujete novou boudu, nebo ji chcete vyrobit svépomocí, doporučujeme vám vytvořit malou předsíň. Váš mazlíček tak bude uchráněn před většími mrazy. Kožich psa zahřeje, ale nesmí na něj foukat ledový vítr. Velikost boudy přizpůsobte velikosti psa.
Na podlahu boudy připevněte za pomoci hřebíčků koberec, pod něj můžete dát klidně i polystyrenovou desku (nebo ji použijte i bez koberce, nenasákne vodu). Jde o výborný izolant. Velmi dobře může sloužit také vrstva slámy, do níž se pejsek zachumlá. Pravidelně ji však měňte, aby se bouda neproměnila v místo plné plísně. Naopak deky a polštáře nechte raději doma – navlhnou a místo toho, aby hřály, by chladily. I na stěny boudy můžete připevnit polystyren nebo textilní závěsy, které dovnitř nepropustí vítr. Vzhledem k mrazům pravidelně kontrolujte psí misku s vodou, zda nezmrzla.
Nepřehlédněte: Čeká vás lepení tapet? Poradíme vám, jak na to
A co kočka?
Pokud máte kočku, můžete jí do zádveří umístit bedýnku, do které můžete umístit pelíšek, kde bude i nenasákavá vrstva). Také ji můžete ubytovat v garáži, dílně či jiném prostoru, kde se bude moct kočka přes noc schovat. Možností je také instalace malých dvířek na garážová vrata.
Zavděčíte se i s oblečkem
Je váš pes zvyklý na teplo domova, protože spí u vás v obýváku a venkovní boudu ani nezná? V tom případě jej na procházkách vybavte pleteným svetrem nebo nepromokavou bundičkou. Obzvlášť menší plemena by si při sněhové procházce namočily bříško do sněhu – a z toho mohou nepříjemně prochladnout. V případě deště pak můžete volit psí pláštěnku. Koupit můžete také teplou kombinézu.