Jak si pohlídat účet za teplo v bytovém domě?

V současné době to žije ve všech bytech České republiky. Aby ne, když jsou všichni většinu svého volného času kvůli aktuální situaci doma. S téměř nonstop pobytem doma však souvisí také nonstop vytápění bytu – v případě, kdy bydlíte v bytovém domě bez vlastní kotelny, protože vás zásobuje městská teplárna, vás nejspíš zajímá, jak se počítají částky za topení. Plus pro vás máme tipy, jak si účet za teplo můžete pohlídat.

Teplo letos dražší nebude

Teplárny začnou pouštět teplo do radiátorů ve chvíli, kdy se začne ochlazovat – topná sezóna obvykle začíná koncem září a trvá klidně do poloviny května. I proto se nemůžete divit, že účet za vytápění ovlivní část vašeho rodinného rozpočtu. Pokud máte vlastní kotel nebo přímotop, můžete si spotřebu kontrolovat – avšak výpočet v domácnostech žijících v bytových domech je dost nepřehledný.

Čtěte také: Čeká vás lepení tapet? Poradíme vám, jak na to

Zdroj: pexels.com

Jak se dá vypočítat cena tepla?

Vaše účty za teplo jsou ovlivňovány aktuální cenou tepláren, ta však letos nahoru příliš nešla. Vaše celkové náklady za teplo ovlivňuje jednotková cena určená teplárnou, ale také spotřebované množství tepla. Jednotkovou cenu tepla pak ovlivňuje cena používaného paliva v teplárně, jako je třeba uhlí nebo zemní plyn, dále cena povolenky na emise skleníkových plynů a poplatky za emise znečišťujících látek, mzdy a další provozní náklady, nemluvě o sazbě DPH 10 procent. O vaší spotřebě tepla rozhoduje venkovní teplota, ale také efektivita topného systému v domě a míra zateplení budovy, v níž žijete. Jinou částku bude platit chladný přízemní byt a jinou byt, který se nachází tak nějak uprostřed.

Nepřehlédněte: Bakterie v koupelně aneb víte, kde se usazují nejvíce?

Zdroj: pexels.com

Spotřeba tepla bývá rozúčtována na jednotlivé byty. To, jak se počítá, určuje vyhláška. Ta reaguje také na to, že někteří lidé topí velmi omezeně, aby ušetřili, takže o to víc musí topit člověk ve vedlejším bytě. Náklady na vytápění se skládají ze dvou složek – základní a spotřební. Základní složka se podílí na celkových nákladech v 30 až 50 procentech. Každému bytu je tato částka účtována podle velikosti plochy bytu k celkové ploše domu. Spotřební složka reaguje na teplo dodané do bytu, jehož množství si může uživatel bytu ovlivnit regulací teploty.

Jak správně topit?

Svůj účet můžete ovlivnit i přístupem k vytápění. Pokoje by neměly být přetopené, ale nemělo by v nich být ani chladno. Co se týče konkrétních teplot, které jsou doporučovány:

  • V koupelně v době použití by měla být teplota 24°C.
  • V ložnici 19°C.        
  • Na chodbách a schodištích 15 až 18°C.

Autor: Nikola Zatloukalová
zavřít reklamu