Jak si snadno a rychle vyrobit domácí čistič na ruce?

Správné mytí rukou je jedním z nejlepších způsobů, jak zastavit šíření choroboplodných zárodků a virů. Sami si tím zajistíte nejenom osobní bezpečnost, ale také garanci toho, že snížíte riziko přenosu nákazy na naprosté minimum. Pokud ale nemáte přístup k mýdlu a čisté vodě, mohl by být velký problém právě s dodržením této hygienické zásady. Přitom není vyrobení domácího čističe nic složitého.

O dezinfekce je během epidemie obrovský zájem

Jak jistě velmi dobře víte, o lahvičky s dezinfekčními prostředky je v době šířící se virové nákazy obrovský zájem. Vy si však můžete vyrobit vlastní čistící přípravek, který vás ochrání stejným způsobem. Ujistěte se pouze, že používáte pouze dezinfikované nástroje, protože jinak byste mohli celou směs kontaminovat. Světová zdravotnická organizace doporučila nechat vytvořený přípravek 3 dny stát, aby došlo k dostatečném zahubení všech škodlivých mikroorganismů.

Co je na výrobu dezinfekce potřeba?

Veškeré účinné dezinfekce používané proti šíření virových onemocnění jsou na bázi alkoholu. Podle světových norem by tak váš čisticí přípravek měl obsahovat alkohol s minimální koncentrací 60 %. Čím koncentrovanější alkohol bude, tím více mikroorganismů a virů bude zničeno. Naprosto ideální je použití 99% izopropylalkoholu, protože vaše oblíbená whisky nebo vodka vás určitě nespasí.

Jak směs vytvořit?

Tuto směs doporučuje mimo jiné i WHO, takže byste si ji měli vytvořit i vy. Smíchejte třetinu hrníčku alkoholu s dvěma lžičkami glycerolu. Právě ten se zasluhuje o to, že nebude vaše pokožka příliš suchá. Poté přidejte ještě jednu polévkou lžíci peroxidu vodíku, a ještě čtvrtinu hrníčku převařené nebo destilované vody. Množství vody záleží i na koncentraci alkoholu, protože pokud je v menším množství, musíte použit i méně tekutiny.

Co budete potřebovat

2 lžičky glycerolu
alkohol s minimální koncentrací 60 %
1 polévkovou lžíci peroxid vodíku
čtvrtinu hrníčku destilované / převařené vody
prázdnou nádobku s rozprašovačem

Takto vytvořený čisticí prostředek nalijte do sprejových lahví, protože se jedná o roztok, a nikoliv o gel. Skvěle vám na to poslouží vymyté lahvičky od voňavek nebo klasické rozprašovače. Můžete také navlhčit ručník a otírat si s ním ruce.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu